poniedziałek, 16 stycznia 2012

"Trzynasta opowieść" Diane Setterfield

Tytuł: Trzynasta opowieść
Autor: Diane Setterfield
Wydawnictwo: Amber
Ilość stron: 360
Ocena: 6/6


Wszyscy tęsknią za stanem bliźniaczym. Zwykli ludzie, niebędący bliźniakami, szukają bratniej duszy, biorą też sobie kochanków, wchodzą w związki małżeńskie. Udręczeni swoją niekompletnością, dążą do tego by stać się częścią pary.W tej książce poznajemy dwie kobiety - córkę antykwariusza oraz znaną pisarkę, która mimo wielu napisanych książek nigdy nie chciała się zgodzić na opowiedzenie historii swojego życia. Ponaglana chorobą, w końcu postanawia zdradzić tajemnicę trzymaną przez całe życie. Wybiera zwyczajną dziewczynę, najzwyklejszą w świecie. Ona się zgadza i wchodzi w historię rudych bliźniaczek, pałacu... I owa córka antykwariusza wchodzi w głąb siebie poznając również swoją historię, bardzo zaskakującą historię, która jednak tak wiele tłumaczy...

Książka zasadniczo miała być do pracy maturalnej, ale okazało się, że nie pasuje do mojej koncepcji:) Ale książka świetna. Bardzo na mnie wpłynęła, zmieniając mój pogląd na bliźniaków. Wywołała u mnie wiele przemyśleń, wręcz całą lawinę przemyśleń. Jest to bardzo ciekawa i intrygująca lektura, z którą każdy powinien się zapoznać, niezależnie od tego czy jest bliźniakiem, jedynakiem czy kimkolwiek innym. Bardzo wciąga, pokazuje magiczną, zawiłą historię, historię życia kobiety, która nigdy tak się nie uzewnętrzniała, nigdy nieopowiedzianą, zaginioną Trzynastą opowieść... Polecam książkę bardzo, bardzo mocno!

Cytaty z książki
Czytanie może być niebezpieczne
Milczenie nie jest naturalnym środowiskiem dla ludzkich historii. One potrzebują słów. Bez nich blakną, chorują i umierają. A potem straszą po nocach.


8 komentarzy:

 1. Książkę mam w planach i muszę koniecznie ją przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 2. czytałam i bardzo mi się podobała. polecam wszystkim.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam ją na pólce od wakacji, niestety wciąż nie mam czasu, by po nią sięgnąć.

  PS Kochana, wybacz, ale na list odpiszę dopiero po sesji. ledwo znajduję czas na jedzenie:P Ale pamiętam, nie martw się!:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Utknęłam gdzieś w jednej trzeciej, a naprawdę chciałam przeczytać tę powieść. Bo i okładka ładna (wydani amerykańskie jest ładniejsze moim zdaniem) i tematyka przednia, a jednak coś nie zagrało. Prawdopodobnie w między czasie znalazłam coś ciekawszego do czytania. Chociaż nie powiem kusi mnie od czasu do czasu, żeby do niej wrócić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka czeka spokojnie na półce na dokończenie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie przeczytam::)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam dawno temu, pamiętam, że historia bardzo mnie zaciekawiła. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam, ale mnie nie zachwyciło. Owszem, całkiem ciekawe, ale nic specjalnego.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)