sobota, 24 marca 2012

Rzecz o mych smutnych dziwkach

Tytuł: Rzecz o mych smutnych dziwkach
Autor: Gabriel Garcia Marqez
Ocena: 4/6

Narrator i bohater tej opowieści - starszy pan, który w swoim kajeciku zapisuje sobie z iloma kobietami już spał. Co tydzień pisze felietony, pisze recenzje i codziennie wstaje o 5 rano. A na swoje 90 urodziny życzy sobie nocy z nieletnią dziewicą. Czego sobie życzy - dostaje. Tylko tej nocy do niczego nie dochodzi. Zaczynają się spotykać, lecz ciągle do niczego nie dochodzi. Spotykają się,on jej umila czas,marzy o niej, zakochuje się w niej. Ona w nim. Dochodzi do zabójstwa w jednym z burdeli. Ona znika. On jest rozżalony. Szuka jej. Znajdują się.Na szczęście?

Z jednej strony książka, którą się czyta lekko i szybko. I wciąga. Zaczęta na lekcji dla zabicia nudy i rzeczywiście do tego nadaje. Zdarzyły się ciekawe cytaty. Ale co poza tym? Nic.Akcja - średnia. Wartości do przekazania czy coś do myślenia? Niewiele. Takie ot szybkie czytadło. Ale o intrygującym tytule, temu nie zaprzeczę.

Cytaty:

Odkryłem, że nie jestem zdyscyplinowany z przyrodzenia, ale w wyniku reakcji na swe bałaganiarstwo; że wydaję się szczodry, ażeby skryć swoje sknerstwo, że jestem przesadnie ostrożny z powodu czarnowidztwa, że jestem pojednawczy, by nie ulec hamowanej złości, że jestem punktualny, bo nie chcę, by się ktokolwiek dowiedział, jak mało mnie obchodzi cudzy czas.
Jeśli czegoś na świecie szczególnie nienawidzę, to właśnie tego świątecznego przymusu, kiedy ludzie płaczą, bo się radują, tych zimnych ogni, głupawych kolęd, łańcuchów z krepiny, które nie mają nic wspólnego z dzieciątkiem urodzonym dwa i pół tysiąca lat temu w skromnej stajence. (sama nie cierpie bożonarodzeniowego przymusu sztucznych uśmiechów i tej całej otoczki oblepionej klejącym się różowym lukrem)
 To niemożliwe, ażeby w końcu nie stać się tym, za kogo inni cię mają.
W seksie szukamy pociechy, gdy cierpimy na niedostatek miłości.

3 komentarze:

 1. A ja, mimo naprawdę niewielkiej objętości, nie byłam w stanie przez to przebrnąć :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaintrygowała mnie ta książka, zarówno fabuła jak i sam tytuł.
  Bardzo ciekawy blog, będę obserwować ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. 90. latek zakochuje się w nieletniej dziewczynie i na odwrót? To tak można, to jest możliwe? Z ciekawości aż sięgnę po tą książkę. Zaintrygowałaś mnie;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)