niedziela, 7 sierpnia 2011

Przedwiośnie

Tytuł: Przedwiośnie
Autor: Stefan Żeromski
Ocena: 4/6
E-book

Gdy wybucha I Wojna Światowa Cezary ma 14 lat. Jego ojciec poszedł na front, a po 3 latach, rodzina nie dostaje od nich listów i słuch po nim zaginął. Cezary nie troszczył się o matkę, ani o jedzenie, tylko oddaje się rewolucji, która wybuchnęła w 1917 roku. W końcu przez ciężką pracę jego rodzicielka zmarła, a on sam został wysłany do grzebania trupów. Wśród grzebiących rozpoznaje swojego ojca. Po czym pojechali razem do Polski, ale w trakcie podróży ojciec zmarł. A Cezary został sam. Wstąpił do wojska, znalazł tam przyjaciela,któremu uratował życie. Ten w podzięce zaprasza go do swojego domu. W Cezarym zakochały się Karolina i Wanda, ale osamotnionemu jedynakowi jednak spodobała się Laura. Co z tego wyniknie?

Jest to opowieść o poszukiwaniu samego siebie, swojej tożsamości (także tej narodowej), opowieść o miłości, niekoniecznie odwzajemnionej.

Ja chyba naprawdę zacznę lubić Żeromskiego. Jak "Syzyfowe prace" do mnie nie przemawiały, tak inne lektury to i owszem. Jednak chyba "Ludzie bezdomni" mi się bardziej podobali. No i jest to moja pierwsza książka przeczytana na tablecie jako e-book:)

Cytaty

Każdy ma swoje miejsce ulubione w dzieciństwie. To jest ojczyzna duszy.


6 komentarzy:

 1. Bardzo lubię "Przedwiośnie" :) To chyba moja ulubiona książka Żeromskiego :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ta lektura już znalazła się na mojej półce.. niedługo zacznę ją czytać... :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Też lubię "Przedwiośnie", ale nie podobał mi się fragment, kiedy ojciec z synem tak bezsensownie gubią walizkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Żeromskiego dobrze mi się czytała, w ogóle ja lektury od pozytywizmu bardzo lubiłam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka stoi na mojej półce, ale zanim będzie moją lekturą trochę czasu minie, a i nie ciągnie mnie do niej za bardzo.
  Za to zgadzam się z tobą co do książki "Na koniec świata". Sama również raczej nie płaczę nad książką (nawet "Oskar i pani Róża nie wywołał łez), a nad tą krótką opowieścią po prostu ryczałam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja też uwielbiam "Przedwiośnie" :)Jedna z lepszych lektur szkolnych, które przyszło mi czytać. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)