piątek, 8 czerwca 2012

Psychiatra Boga

Tytuł: Psychiatra Boga
Autor: Michael A. Adamse
Wydawnictwo: WAM
Seria: Labirynty. Kolekcja prozy
Ilość stron: 184
Ocena: 6/6

Do doktora Richarda Johnsona pewnego dnia przychodzi nietypowy pacjent imieniem Gabriel. Nie dość, że nie chce podać swoich danych pokroju nazwiska, to jeszcze uważa się za Boga. Odbywają razem 10 sesji, rozmawiają... Gabriel wie doskonale co robił jego lekarz, co myśli, co podejrzewa... A lekarz podejrzewa urojenia. Lecz to nie take łatwe i proste. Przyszedł na terapię pragnąc ukojenia, a poprzewracał życie swojego lekarza. Czy to rzeczywiście urojenia? Czy to zwykły, zadbany facet z paranormalnymi zdolnościami i ukrytym geniuszem czy to rzeczywiście Bóg? Co w nim takiego jest, że nie może przestać o nim myśleć?

Książka, o której usłyszałam kiedyś od koleżanki,później czytałam recenzje, więc jak zobaczyłam ją w bibliotece to bez wahania ją wzięłam. Czytało się ją szybko i przyjemnie, ale jednak jako osobie wierzącej dała mi do myślenia na temat wyobrażenia Boga, na temat ludzi i własnego życia. Gorąco polecam!

Cytaty z książki

- Co Cię frustruje?
 - Przede wszystkim głupota. To ona jest zarzewiem prawie wszystkich konfliktów, pomijając fakt, że sam konflikt jest czymś kompletnie bezsensownym.

Z tego wniosek, że właściwe przywództwo polega na promowaniu dobra tkwiącego w ludzkości, a złe funkcjonuje dzięki koślawym wartościom oraz niekompetencji.

Rozumiem, jak ogromną wartość dla wielu ludzi ma religia. Jeżeli rozumieją ją we właściwy sposób, pozwala im żyć dużo głębiej. Bardziej jednak cenię ateistów, którzy całe życie poświęcają pracy na rzecz innych niż osoby, które są religijne,ale nie robią nic znaczącego dla drugich

Nadszedł czas, aby ludzie w końcu dorośli i przestali być zaabsorbowani jedynie sobą.
_ W więc powiedz mi, Gabe, co kryje się za cierpieniem i bólem?
- Samotność - odpowiedział. - Zwykle jestem sam

8 komentarzy:

 1. widzę, że ocena wysoka więc chętnie zapoznam się z tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Strasznie mnie zaciekawiła ta książka, bo spogląda na wiarę z innej perspektywy. Muszę ją przeczytać! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Haha! to może być ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 4. Recenzja bardzo mnie zaintrygowała, a że jutro wybieram się do biblioteki, możliwe, że się w nią zaopatrzę,a wtedy będę mogła napisać coś więcej.
  zapraszam do siebie
  http://mieedzykartkami.blogspot.com/
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Skoro gorąco polecasz, to ja chętnie skuszę się na tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawa pozycja i rzeczywiście daje całki nowy kąt do spojrzenia na wiarę. Czasem dobrze jest zastanowić się nad wszystkim całkiem od innej strony.
  Dziękuję za polecenie i pozdrawiam

  Zapraszam na swojego bloga, gdzie można przeczytać kilka romantycznych opowiadań (M/M)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna książka, czytałam ją wiele razy, pierwszy raz dwa lata temu, jak miałam 11 lat i już wtedy mnie urzekła, gdyż prawie od zawsze nie byłam fanką kościelnych zasad, książka wyłamuje się z tych pruderyjnych ograniczeń wiary.
  Zdecydowanie 6/6 :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)