czwartek, 23 sierpnia 2012

Zniszczone dzieciństwo

Tytuł: Zniszczone dzieciństwo
Autor: Shy Keenan
Seria: Pisane przez życie
Wydawnictwo: Hachette Polska Sp. z o.o.
Ilość stron: 382
Ocena:5/6

Jak czuje się dziecko wykorzystywane seksualnie przez ojczyma i bite przez matkę? Dlaczego wszyscy boją się o tym mówić?
Autorka przełamuje temat tabu postanawia opisać swoje własne zniszczone dzieciństwo. Ojczyma, który ją gwałcił i molestował, nie tylko ją, ale także jej młodszą siostrę i inne dzieci z osiedla. Ojczyma, który posyłał ją do innych mężczyzn, którzy też robili jej to co on. I matka, która nie dość, że o wszystkim wiedziała, to jeszcze biła autorkę, a jej siostrę faworyzowała. Jak winą o jej wykorzystywanie wszyscy ją obarczali... Ale dzięki dobrym ludziom i sile przetrwania powstała niczym feniks z popiołów....

Na pewno nie jest to książka łatwa i przyjemna, ale zdecydowanie warta przeczytania. Trudno wyobrazić sobie te okropności, to całe piekło, jakich musiała doświadczyć autorka, trudno uwierzyć jak dała radę to wszystko przezwyciężyć. Mocno zapada w pamięć, nie jest łatwa.A czyta się ją z wielkimi emocjami, z niedowierzaniem, że to stało się naprawdę. Ale i tez z niedowierzaniem do autorki, że znalazła siłę, żeby przezwyciężyć tabu.

Cytaty z książki
Pamiętam też oczy ciemnowłosej kobiety, mojej matki. Patrz prosto na mnie, ale nigdy mnie nie wiedzą. Mama potrafiła stać tuż obok mnie, ale mnie nie słyszeć.
Nauczyłam się, że kiedy robimy zakupy z mamą, nazywa się to „zakupami”, a kiedy same, to jest to „kradzież”. Trzask! Nauczyła się, że kiedy dostaję lanie, to jest to „kara”, a kiedy próbuję oddać, jestem”niegrzeczna”. Trzask! Trzask! Nauczyłam się, że kiedy mama i Stanlej kłamią nazywa się to „prawdą”, ale kiedy ja mówię kłamstwa, jest to „złe”.
Nie rozumiałam świata, a świat nie  rozumiał mnie, i nie wiedziałam, jak to zmienić lub naprawić.
Czułam się, jakby cały świat oszalał i jakby wszyscy dostali alergii naprawdę.
Nie mogłam w to uwierzyć – do ciężkiej cholery, jaki system daje ci wybór pomiędzy powrotem do mężczyzny, którego skazano za molestowanie cię, a pozostaniem w więzieniu?
Nie potrafiłam łączyć seksu i miłości.

8 komentarzy:

 1. Mam w planach zacząć czytać książki z serii Pisane przez życie, więc może zacznę od tej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciężko oceniać takie książki. Dobrze, że powstają, są potrzebne. Kilka z serii już mam, tę również, ale jeszcze nie miałem okazji jej przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciężka tematyka, naprawdę.. Jakoś nie mam ochoty na tą lekturę, ale zdaję sobie sprawę z tego, że takie książki są potrzebne..

  OdpowiedzUsuń
 4. lubię książki pisane przez życie, także kiedyś na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czuję, że warta przeczytania - ostatnio czytałam książkę o tej samej tematyce. Trudny temat, ale daje do myślenia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Polecam Ci książkę "Pożar w moim domu", a "Zniszczone dzieciństwo" na pewno przeczytam. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. właśnie z tego powodu lubię książki, są o życiu.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)