wtorek, 2 lipca 2013

Wymień umysł na lepszy model. Jak przełamać złe nawyki

Tytuł: Wymień umysł na lepszy model
Jak przełamać złe nawyki
Autor: Joe Dispenza
Wydawnictwo: Studio Astropsychologii
Ilość stron: 344
Ocena: 3/6


Twoja tożsamość staje się zależna od wszystkiego, co istnieje poza tobą, ponieważ utożsamiasz się z wszystkimi elementami składającymi się na twój świat zewnętrzny.

Nawyki są ważną i dość sporą częścią naszego życia. Bo któż ich nie ma? Dla jednego jest to picie kawy z tego samego kubka, dla innych ciągle powtarzane zadanie, czy odruchowe zamykanie domu na klucz i odkładanie rzeczy na miejsce. Ale wśród tych nawyków jest także sporo takich, które mogą irytować nas lub ludzi z naszego otoczenia. Jak to zmienić? Czy można je w ogóle wyeliminować lub skorygować?

Książka Wymień umysł na lepszy model. Jak przełamać złe nawyki pomaga nam w walce z czynnościami, które wykonujemy zupełnie podświadomie, a czyni to za pomocą zagadnień z fizyki kwantowej, neurobiologii i biochemii. Autor - doktor Joe Dispenza podzielił ją na trzy części. Pierwszą jest Nauka o Tobie, gdzie najwięcej jest danych w wyżej wymienionych dziedzin, a czytamy w niej o tym co tworzy nawyki i jak można je eliminować. Drugą częścią jest Mózg i medytacja, która jest wprowadzeniem do techniki zagłębiania się w siebie oraz o tym jaki to ma wpływ na nasze „centrum dowodzenia”. Trzecią częścią jest Krok ku nowemu przeznaczeniu, kiedy autor już zagłębia nas w techniki medytacji rozpisując je krok po kroku na cztery tygodnie. A jak dokładnie zmienić nawyki dowiesz się po przeczytaniu książki;)

Joe Dispenza
Jestem osobą z dość trudnym charakterem i dziwnymi, utrudniającymi życie nawykami, a w dodatku mam tego świadomość. To właśnie z tego powodu postanowiłam sięgnąć po Wymień umysł na lepszy model. Jak przełamać złe nawyki. Czy ta książka pomogła mi w czymś? Na początku muszę przyznać, że momentami wydawała mi się dość niezrozumiała, zwłaszcza pierwsza część, ale przypuszczam, że to z powodu dużej ilości odniesień do fizyki kwantowej, a ja przedmiot o nazwie fizyka w ciągu ostatniego roku zaczęłam uważać wręcz za wymysł szatana (choć uważam się bardziej za ścisłowca, a maturę podstawową z fizyki napisałam na całkiem zadowalającym poziomie). W tej części aż roi się od naukowych terminów, nazw, stwierdzeń... Miałam wrażenie, że aż za dużo... Można znaleźć w tej książę mnóstwo przykładów na to, że trening mentalny daje praktycznie takie same efekty jak trening fizyczny. Rozumiem, że nastawienie psychiczne jest ważne, ale tu rodzi mi się pytanie: czy od samego rozmyślania o tym, że chcę zostać lekarzem – zostanę nim? Czy od mentalnego biegania czy innych ćwiczeń schudnę? Zostawiam do dyskusji. Do tego owe opisy medytacji. Na razie tylko je przeczytałam z zamiarem wprowadzenia je w życie, ale wydały mi się takie trochę niejasne. Mam jednak nadzieję, że już podczas ćwiczeń rozjaśnią mi się owe rady. W tej pozycji irytowały mnie także liczne odniesienia do innej książki autora pt.Evolve Your Brain: The Science of Changing Your Mind, której nie miałam okazji czytać, a chyba jednak powinnam dla pełniejszego zrozumienia recenzowania przeze mnie pozycji.

Wymień umysł na lepszy model. Jak przełamać złe nawyki jest jednym z niewielu przeczytanych przeze mnie poradników, ale także jednym z nielicznych, który do mnie nie do końca trafił, przekonał i przemówił. Terminy i sformułowania używane przez autora wprowadzały mnie niejako w zakłopotanie wynikające z tego, że nie wiem o co mu chodzi. Mam wrażenie, że książka jest skierowana stricte do osób obracających się w kręgach fizyki kwantowej, neurobiologii i biochemii. A czy pomógł mi walczyć z nawykami? To chyba będę mogła ocenić po czasie, jednak na razie nie widzę efektów...

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości:3 komentarze:

  1. Raczej nie przepadam za takimi tematami:)

    OdpowiedzUsuń
  2. też nie przepadam za takimi książkami :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Myślę, że po tylu latach można już zadać pytanie, czy książka wniosła coś do Twojego życia? Czy pomogła walczyć ze złymi nawykami?

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)