sobota, 20 lipca 2013

Zostań przy mnie

Tytuł: Zostań przy mnie
Autor: Harlan Coben
Wydawnictwo: Albatros
Ilość stron: 464
Ocena: 6/6


Przeszłość nigdy nas nie opuszcza. Choćby ją zapakować w pudła i upchnąć w jakiejś szafie, tak jak pudła z gratami, które się przechowuje lecz nigdy nie otwiera, i tak pewnego dnia, kiedy dopadnie nas prawdziwy świat, idziemy do tej szafy i przeglądamy zawartość pudeł.

Harlan Coben jest jednym z najbardziej znanych amerykańskich współczesnych pisarzy, który z dużo dozą regularności wydaje nowe książki, z których takie jak Nie mów nikomu zostały nazwane bestsellerami, a o innych zaś nie jest już tak głośno. Zapewne każdy miłośnik książek sensacyjnych słyszał o cyklu autora z Myronem Bolitarem, który osobiście bardzo lubię, jednak ostatnia książka Cobena nie opowiada o przygodach owego bohatera. Czy mi to przeszkadzało?

Zostań przy mnie jest najnowszą książką autora i najlepszą jaką czytałam. Pojawia się w niej podobny motyw jak w wielu innych pozycjach z bibliografii Cobena. Otóż zagadka sprzed lat, którą ktoś musi rozwiązać. Ale jaki związek może mieć podły paparazzo fotografujący na zlecenie co się tylko da, z kobietą, która wiedzie życie jak wiele innych? Jaki oni mają oni związek z zabójstwem sprzed 17 lat? I kto rozwiąże zagadkę jak nie Myron Bolitar?


Człowieka nie ocenia się po tym, ile razy upada. Ważne, ile razy się podnosi.

Harlan Coben
Moim zdaniem świetne zdjęcie!!
(kliknij, żeby powiększyć)
Jak już wspomniałam Zostań przy mnie jest najlepszą książka w wykonaniu Cobena jaką przeczytałam i z jaką miałam kontakt. Sięgnęłam po nią z wielkim entuzjazmem, bo zapowiadała się naprawdę dobrze i muszę przyznać się, się nie przeliczyłam. Jak na Jedynej szansie się trochę zawiodłam, inne książki podobały mi się i przyciągały, choć żadnej nie mogłam nazwać arcydziełem. Pierwsze co spodobało mi się w książce to okładka. Może nie znalazłaby się ona wśród 10 najlepszych w ogóle, ale jako najlepsza wśród książek tego autora to już tak. Do tego podobał mi się zarys fabuły. Choć motyw nierozwiązanej zagadki z przeszłości pojawia się w książkach Cobena dość często, to jednak ta książka wyróżnia się na ich tle. Kilka osób, które pozornie nie są ze sobą połączone, czytelnik czeka z napięciem na rozwój akcji, która przychodzi dość szybko i wyjątkowo wartko leci do przodu aż do samego końca. Przyznam szczerze, że chyba jeszcze w żadnej książce tego autora nie zaskoczyło mnie tak jego zakończenie. W żadnym wypadku się takiego nie spodziewałam! Jak dla mnie książka wyróżnia się zdecydowanie na tle innych książek autora. Naprawdę. Choć w twórczości tego autora lubię, to jak wykreował on Myrona Bolitara, tu jednak on stworzył równie ciekawe postacie. Chociażby diaboliczny duet Ken-Barbie, jednak kim oni byli, przekonasz się z lektury;)  Niedawno skończyłam ją czytać i jestem nią wręcz zachwycona i oczarowana. Coben mnie po prostu zaskoczył jakby lepszym stylem, językiem i pomysłem na fabułę. Jak dla mnie cud, miód i orzeszki! Zostań przy mnie polecam z całego serducha! Jak dla mnie mistrzostwo tego autora i tego gatunku! 

11 komentarzy:

 1. Tej pozycji jeszcze nie czytałem, ale Coben jest naprawdę genialny, choć trochę schematyczny.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Coben to jeden z moich ulubionych autorów. "Zostań przy mnie" jeszcze nie czytałam, ale po przeczytaniu recenzji, nic tylko iść do biblioteki, przytargać książkę do domu i czytać!

  OdpowiedzUsuń
 3. Po takiej recenzji grzechem byłoby nie sięgnąć po "Zostań przy mnie". Dawno chciałam zapoznać się z twórczością Cobena, a widzę, że ta książka może idealnie trafić w mój gust.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cobena wciąż mam w planach, chyba muszę je przyśpieszyć:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Coben mój mistrz :)))))))) Uwielbiam go :)))))))

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja także lubię Cobena. Do tej pory najbardziej podobała mi się jego Mistyfikacja. Tą na pewno też przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Coben, zaraz obok Kinga należą do moich ulubionych autorów. W sumie czytam wszystko co napiszą i polecam.

  OdpowiedzUsuń
 8. uwielbiam książki Cobena to mój ulubiony autor polecam wszystkim

  OdpowiedzUsuń
 9. " I kto rozwiąże zagadkę jak nie Myron Bolitar?"
  Chyba coś przeoczyłam, bo czytając ją nie napotkałam się na żadnego Myrona, ale fakt pozaostaje faktem- książka naprawdę godna polecenia, zresztą jak każda jego pozycja. Z książki na książkę staje się coraz lepszy..

  OdpowiedzUsuń
 10. "I kto rozwiąże zagadkę jak nie Myron Bolitar?"
  A TO W OGÓLE JEST Z SERII Z MYRONEM BOLITAREM?
  "Zostań przy mnie polecam z całego serducha! Jak dla mnie mistrzostwo tego autora i tego gatunku!"
  Hmm..

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)