niedziela, 16 lutego 2014

"Zagrożeni" C.J. Daugherty

Tytuł: Zagrożeni
Autor: C.J. Daugherty
Seria: Nocna szkoła / Wybrani
Tom: trzeci
Wydawnictwo: Otwarte
Ilość stron: 384
Ocena: 5/6

Chciała zapomnieć w jego ramionach o wszystkim, co się wydarzyło, a nawet o tym, gdzie byli w tej chwili i dlaczego. Tak bardzo tego potrzebowała. Chciała, żeby ktoś jej pragnął. Marzyła, by nie myśleć o niczym i być najważniejszą osobą w czyimś życiu, choćby tylko przez kilka minut.Pierwsze dwa tomy sagi autorstwa C.J. Daugherty zostały okrzyknięte bestsellerowymi tomami bestsellerowej serii, która zachwyci każdego. Czy rzeczywiście tak jest? Nie wiem, ale przypuszczam, że nie. Nie zmienia to faktu, że mi ów cykl naprawdę przypadł do gustu i niezmiernie się ciesze, że mogłam przeczytać jego kolejny tom tak krótko po premierze;)

W Zagrożonych jesteśmy świadkami kolejnych losów Allie i jej szkolnych przyjaciół, którzy wciąż jej towarzyszą w  Cimmerii, która dla dziewczyny stała się schronieniem, nowym domem... Jest w trudnym czasie, kiedy próbuje otrząsnąć się po śmierci przyjaciółki, która była jednym z dowodów, że z dnia na dzień, jest tam coraz mniej bezpiecznie, a wrogowie pradawnej szkoły wcale nie próżnują. Jednak Allie i jej przyjaciele postanawiają wywęszyć szpiega... Kto nim jest? Czy w ogóle taki jest? Co takiego się wydarzy i co im się przydarzy? Czy uda im się uratować szkołę przed jej wrogami? A jak sprawy sercowe dziewczyny? Kto wygra – Carter czy Sylvian? Jak skończy się ów tom?


Zagrożeni to trzeci, ale nie ostatni tom przygód Allie w Cimmerii i Nocnej szkole, bowiem na Wikipedii czytamy, że autorka planuje jeszcze dwa tomy serii, z  czego się bardzo cieszę. Tak jak przy Wybranych i Dziedzictwie pochłonęłam tę książkę dość szybko, a akcja mnie wciągnęła w wir kolejnych przygód Allie i jej otoczenia. Spędziłam z nią miło czas, z każdym tomem, z każdą stroną, bohaterów darzę coraz większą sympatią, ale nie oszukujmy się - nie jest to książka z mocno rozbudowaną fabułą ani jakimś cudownym, wyrafinowanym językiem i stylem, jednak autorka (książka?) w umiejętny sposób wprowadza w błogi stan odprężenia podczas lektury. C.J. Daugherty poprowadziła kreację bohaterów Zagrożonych podobnie jak w poprzednich częściach, dość marnie usiłując pokazać wartość przyjaźni pomiędzy nimi. A same postacie – czasem zachowują się jakby uważali się ze za nie wiadomo jak dorosłych, w innym momencie są nieogarnięci, nie potrafią poradzić sobie sami ze sobą, bywa, że przeszywa ich roztargnienie i zdarza im się przeliczyć siły na zamiary. Jak to nastolatkowie.


W moim odczuciu cała seria jest lekkim młodzieżowym czytadłem, przy którym można się odprężyć, odpocząć, odpłynąć myślami daleko, przejść do innego świata. Nie jest to arcydzieło ani szczyt możliwości, jeżeli chodzi o literaturę młodzieżową, ale jednak jest to książka przyjemna i lekka w odbiorze. Niestety muszę przyznać, że trudno mi się zdecydować który z tomów serii jest najlepszy, więc oceny są jednakowe;)

Tomy sagi – wydane i planowane 
(informacje z Wikipedii)
1. Wybrani 
3. Zagrożeni
4. Resistance (planowana w Anglii na 03.05.2014 r.)
5. Tytuł jeszcze nieznany (planowana w Anglii na 2014 r.)

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości:

4 komentarze:

 1. Ciekawe czy faktycznie zachwyci każdego, bo to co prawda nie moja bajka, ale może, kiedyś...

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama poluję na całą tą serię i z każdą kolejną przeczytaną recenzją mam jeszcze większą ochotę...

  OdpowiedzUsuń
 3. Siostra bardzo lubi tą serię, ja jeszcze do niej nie podchodziłam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Hmm, może się skuszę..., ale jeszcze nie teraz :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)