sobota, 4 czerwca 2011

Kobieta w Berlinie

Tytuł: Kobieta w BelinieAutor: Anonyma
Wydawnictwo: Świat Książki
Ilość stron: 200
Ocena: 6/6


Trzydziestoletnia Niemka pisze pamiętnik. Zaczyna się on w ostatnie urodziny Hitlera - 20 kwietnia 1945 i kończy się trzy miesiące później. Wstrząsające zapiski z wojny, które ukazują straszną sytuację kobiet, brutalne gwałty, ludzką solidarność i zrujnowany Berlin.


Książka ta nie jest lekturą łatwą, ale naprawdę godną przeczytania. I nie jest to książka dla wszystkich Żal serce ściska jak można było tak żyć, jak można było znosić takie upokorzenia. Naprawdę wstrząsnęła mną do głębi. Polecam gorąco!


Cytaty z książki:
Ponieważ nie mam nic, wszystko należy do mnie.
Człowiek się nie daje. Podnosi się wciąż na nowo, coraz wyżej, i stoi mocniej na ziemi.
Słaba płeć. Coś w rodzaju kolektywnego zawodu rodzi się w kobietach. Nazistowski świat, opanowany przez mężczyzn, gloryfikujący silnego mężczyzn, chwieje się - a wraz z nim mit mężczyzny. W dawnych wojnach mężczyźni mogli się chełpić, że tylko oni maja przywilej śmierci i bycia zabijanym z ojczyznę. Dziś kobiety też mają w tym swój udział. To nas przeraża, sprawia, że stajemy się świadome własnej wartości.

5 komentarzy:

 1. Swego czasu oglądałam film, niestety w orginalnej wersji językowej a niemieckiego nie znoszę. Ale na książkę mam ochotę, teraz jeszcze większą :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja myślę że ta książka jest dla mnie...

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli na nią trafię to z pewnością przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapiszę na listę, od czasu do czasu, nie za często, staram się czytać tego typu pozycje..:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Powiem Ci, że przeglądnęłam kilka Twoich recenzji i bardzo spodobał mi się Twój blog. ;) Widzę, że interesujesz się książkami, więc zdecyduję się zaglądać tutaj częściej, ponieważ sama trochę interesuje się literaturą :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)