niedziela, 12 czerwca 2011

Tam gdzie spadają anioły

Tytuł: Tam gdzie spadają anioły
Autor: Dorota Terakowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Ilość stron: 312
Ocena: 5,5/6

Od kiedy Ewa skończyła pięć lat w jej życiu dzieją się dziwne rzeczy. Zawsze musi jej coś stać. Albo spadnie ze schodów, albo sobie rozbije głowę, albo złamie nogę. Wszystko zaczęło się w dniu, kiedy wpadła do wilczego dołu, w którym obok niej znaleziono białe pióro. Ale mimo to każde z rodziców ciągle żyło w swoim świecie. Matka siedziała wiecznie zaszyta w swojej rzeźbiarskiej pracowni, a ojciec długie godziny spędzał przed komputerem. Lecz ich córka znalazła sobie przyjaciela - Bezdomnego, który pojawił się na ich osiedlu zaraz po wypadku z wilczym dołem. Tak samo ja Czarny Ptak, lecz ten raczej zwiastował nieszczęście. Jakie jest zadanie jednego i drugiego?  Dlaczego Bezdomny nigdy nie pokazuje swoich oczu? Co stanie się z Ewą?


Książka na swój sposób głęboka. O wrażliwości na to, co dzieje się dookoła. O zmianach. O wierze w to, co nienamacalne. I o wierze małego dziecka. Chociaż ja już chyba jestem tyćkę za stara na takie książki. Tak ze trzy lata wcześniej mogłam ją przeczytać. Co nie zmienia faktu, że mi się podobała :)


Cytaty z książki:


Dobro musi być świadomym wyborem, a nie jedyną możliwością.

Zło musi istnieć (...), to tylko człowiek nie musi z niego czerpać. Ma wybór. I musi mieć wybór.

Sensem wiary jest bezgraniczna ufność, a sensem wiedzy są dowody. Wiara jest tam, gdzie nie ma dowodów.

Wszystkie, nawet najmniej znaczące z pozoru decyzje mogą całkowicie odmienić losy ludzi. Do zmiany losu wystarczy mały, malutki kamyczek, o który ktoś się potknie i nawet go nie zauważy.

Ludzkie łzy to z jednej strony wyraz ogromu cierpienia, lecz z drugiej strony ulga. Razem z łzami wypływa cierpienie by zrobić miejsce na nową, kolejną falę bólu. Inaczej ból przestałby się w nim mieścić...

3 komentarze:

  1. E, ja się tam nie czuję za stara na Terakowską - ona po prostu pięknie pisze i tyle - ponadczasowo :)

    OdpowiedzUsuń
  2. niewiem czy tego kiedys nie czytałam. A jeśli tak to tak dawno, że nic już nie pamiętam chyba. Blog o podobnej tematyce jak mój, więc zapraszam: voyageaveclivre.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam w domu Poczwarkę tej autorki, ale na tą książkę też poluję ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)