czwartek, 28 lipca 2011

Dłoń pełna gwiazd

Tytuł: Dłoń pełna gwiazd
Autor: Rafik Schami
Wydawnictwo: WAM
Seria: Labirynty kolekcja prozy
Ilość stron: 204
Ocena: 6/6
Pewien nastoletni chłopak mieszka w Damaszku, ma kilku przyjaciół, kocha rok młodszą siebie sąsiadkę, uwielbia pisać swój dziennik i jego największym marzeniem jest zostać dziennikarzem. Lecz jego ojciec już zadecydował - syn zdobędzie po ojcu zawód piekarza. Rodziciel zabiera swoje dziecko ze szkoły i ku jego niezadowoleniu uczy go wypiekać chleby. Chłopak chciał uciec, ale jednak jeden z jego przyjaciół namawia go, żeby jednak został i młodzieniec tak zrobił. Dzięki temu poznaje człowieka, dzięki któremu pisanie przestaje być dziecinną zabawą.
Dziennik jest pełen spostrzeżeń i dojrzałych przemyśleń siedemnastoletniego chłopaka. Jest to piękną, wzruszająca opowieść o przyjaźni, miłości i pokonywaniu przeciwności związanych z dążeniem do spełnienia marzeń.
Cytaty z książki:
Bieda zabija nasze marzenia, jeszcze zanim domarzymy je do końca
On myśli, że chodzę do szkoły, ponieważ chcę się wymigać od pracy w piekarni. On myśli, że szkoła jest stworzona dla ludzi lepszych niż my
Nasza ulica od trzech tygodni przedstawia przerażający widok. Leżące naprzeciwko domy straciły osiem metrów na głębokość. Po prostu obcięto je tuż przy ulicy. Niektóre małe domy przepadły, a inne przez obcięcie stały się wąskie i brzydkie. Dusimy się w spalinach i pyle. Buldożery robią piekielny hałas

3 komentarze:

 1. Książka bardzo mi się podobała. Miała w sobie coś, co zaciekawiło i urzekło:). Ogólnie seria "Labirynty" zrobiła na mnie spore wrażenie:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka wywarła na mnie duże wrażenie, chociaż można powiedzieć że nie była oryginalna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna książka, bardzo się cieszę, że ją przeczytałam. Polecam niezdecydowanym :)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)