czwartek, 22 maja 2014

"Człowiek krzyża. Historia w obrazach" Alfredo Tradigio

Tytuł: Człowiek krzyża. Historia w obrazach
Autor: Alfredo Tradigio
Wydawnictwo: Jedność
Ilość stron: 512
Ocena: 6/6


Natężenie uczuć między malarzem a Ukrzyżowanym zostało podkreślone za sprawą światła, jakie pada ukośnie z góry, oświetlając Chrystusa, który otwiera ramiona i pochyla głowę w kierunku artysty, jakby mówił: przyjacielu jestem tu dla ciebie!

Chrystus jest niewątpliwie ważną postacią historyczną. W końcu to od Jego narodzin liczymy lata, a Jego postać wpłynęła na wiele osób w czasach swojego życia, ale także teraz wśród wierzących w Niego. Przez te wszystkie lata od czasów, w których żył i działał, wciąż inspiruje ludzi do działania, a zwłaszcza Jego krzyżowa śmierć – w tym wielu artystów, malarzy... Wielu z nich przedstawiło krzyż i Boskiego Syna, a owe obrazy Alfredo Tradigio zebrał w swojej książce.

Antycypując ukrzyżowanie Chrystusa wobec ukrzyżowania dwóch pozostałych skazańców, którzy za chwilę zostaną przybici do krzyża, a ich krzyże wzniesione Tintoretto chce odtworzyć poprzez cierpienie dwóch łotrów bolesne przeżycia Jezusa przed ukrzyżowaniem.

Człowiek krzyża. Historia w obrazach to zbiór wielu obrazów, które łączy jedno – Jezus Ukrzyżowany i Jego krzyż. Alfredo Tradigio zafundował czytelnikowi wędrówkę przez epoki pokazując różne przedstawienia Chrystusa zebrane chyba z całej Europy. Znajdziemy obrazy między innymi Salvadora Daliego, Rembrandta czy św.Jana z Kupertynu oraz wielu innych, a wszystkie z nich okraszone opisami i wstępem Ginfranco Ravasi. Książka jest podzielona na cztery części, które ułatwiają się poruszanie po książce, a są one niezwykle jasne i przejrzyste. Ich tytuły to: Historia Ukrzyżowanego, Ludzkość u stóp Golgoty, W uścisku z krzyżem oraz Symbol krzyża.

Salvador Dali,
"Chrystus św. Jana od Krzyża"
(1951)
(Kliknij aby powiększyć)
Człowiek krzyża. Historia w obrazach to pięknie wydany album, który zachwyci każdego miłośnika sztuki. Jest w stylowej obwolucie, w stylowym etui, a wszystko drukowane na porządnym, dość grubym papierze. Opisy obrazów są niezwykle rzetelne, które ukazują wielką wiedzę autora na temat sztuki i jej historii, co pomaga w zrozumieniu dzieł wielu malarz, a także zwraca uwagę na (często znaczące) szczegóły, których samemu - bez czyjegoś komentarza, zapewne byśmy nie dostrzegli.  Co ciekawe - wszystko napisane dość łatwym w odbiorze językiem, więc nawet laik połapie się o co chodzi. Dodatkowo większość obrazów prezentowanych w albumie jest dodatkowo okraszone najróżniejszymi cytatami z Pisma Świętego lub różnych poetów czy pisarzy, co pomaga wczuć się w kontemplację i analizę danego obrazu. Jestem dzieckiem plastyczki, a do tego sama mam niejako artystyczną duszę, więc niejako dorastałam w świecie, w którym było wiele reprodukcji obrazów, albumów i rozmów o sztuce, dlatego ta pozycja tak mnie zainteresowała i wcale się na niej nie zawiodłam. Nie dość, że poznałam wiele nowych malarzy i ich obrazów, to jeszcze pogłębiłam swoją wiedzę grzebiąc w Internecie i doczytując różne informacje o danych artystach czy ich dziełach.

Chrystus, Boski Pielgrzym, wierny zbawczej misji, jest bowiem stale w drodze, aby ze swoim miłosierdziem dotrzeć do każdego człowieka, o każdej porze i w każdej sytuacji. Niekiedy ten wizerunek ma zamysł katechetyczny, by wzbudzając współczucie wiernych, postawić im Chrystusa jako przykład do naśladowania.


Człowiek krzyża. Historia w obrazach to nie jest książka tania, ale zdecydowanie warta polecenia. Przede wszystkim dla fanów historii sztuki, zwłaszcza tych, którzy interesują się tematem Chrystusa i jego śmierci w artystycznych przedstawieniach chociażby w obrazach czy rzeźbach. Jest to także idealny prezent dla takiej osoby lub dla kogoś związanego z Kościołem, np. kapłana interesującego się sztuką. Treść i wydanie naprawdę godne polecenia! Warto;)  

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości:3 komentarze:

  1. Piękna musi być ta książka :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mimo wszystko ta pozycja nie interesuje mnie bardzo.

    OdpowiedzUsuń
  3. Zgadzam się w 100% z autorką recenzji! Też przedstawiłem ją bardzo pozytywnie: http://librimagistri.blogspot.com/2014/04/czowiek-krzyza-historia-w-obrazach.html

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)