niedziela, 25 maja 2014

"Programy rodzinne twoich chorób. Tom 1" Gerard Athias

Tytuł: Programy rodzinne twoich chorób. Tom 1
Autor: Gerard Athias
Wydawnictwo: Virgo
Ilość stron: 210
Ocena: 3/6


Nasze schorzenia - to list do nas od naszego organizmu- Jak dowiemy się, co jest w tym liście, jesteśmy na dobrej drodze do wyzdrowienia.Choć dziś, w XXI wieku, jest wielki rozwój medycyny, to jednak wraz z nim co rusz dowiadujemy się o coraz nowszych chorobach, bakteriach czy wirusach. Ale dlaczego tak jest? Czemu wciąż jest tyle chorób, choć co rusz powstają nowe leki, a medycyna tak się rozwija? Dlaczego choroby się zdarzają takie rzeczy? Z tym tematem niejako zmierza się Gerard Athias.

Autor jest lekarzem, a co za tym idzie absolwentem Wydziału Medycznego, który ukończył w Marsylii. Równocześnie jest pasjonatem badań w dziedzinie Totalnej Biologii, a to wszystko głównie z powodów prywatnych – swoich własnych chorób. W swojej książce zatytułowanej Programy rodzinne twoich chorób opisuje jak i dlaczego dochodzi do tylu schorzeń, jakie są ich przyczyny – biologiczne, psychologiczne, a nawet rodowodowe. Jak do tego dochodzi? Takiego dzieje się w organizmie człowieka? Do jakich odkrywczych wniosków doszedł Gerard Athias w swojej książce? Co w niej jest takiego wyjątkowego? Dlaczego jego opinie są takie nietypowe i specyficzne? O czym dokładnie pisze w swojej książce? 

Programy rodzinne twoich chorób to niedługa pozycja, która jest w jakimś stopniu niespotykana. Bo gdzie indziej spotkamy się z tezą, że nasze choroby mają swój początek kilka pokoleń wcześniej? Tak, właśnie z takim właśnie stwierdzeniem się spotykamy i nie jest to charakterystyczne czy stereotypowe, prawda? Ale potwierdzone wieloma przykładami, których Gerard Athias był świadkiem lub o nich słyszał. Historie zdecydowanie ubarwiają książkę i pomagają zrozumieć, o co chodziło autorowi w danej tezie czy przykładzie. Sama pozycja jest napisana językiem dość przeciętnym, momentami zbyt naukowym, momentami zbyt nieskomplikowanym, w tej kwestii jest dość nierówna. Autor jest pasjonatem, który łączy swoją pasję niejako ze swoim wykształceniem. Dzięki książce Programy rodzinne twoich chorób jest łatwiej zrozumieć, dlaczego przydarzają się choroby, dlaczego w danej rodzinie niektóre się powtarzają... I to także wejście w głąb poprzednich pokoleń pomaga znaleźć rozwiązanie, sposób wyleczenia. Treść tej książki jest dość ciekawa, aczkolwiek sposób jej podania już mnie nie zachwycił. Głównie przez styl pisania, ale chyba to dlatego, że momentami jest zbyt naukowy. Momentami ciężko było mi uwierzyć czy rzeczywiście tak jest, jak opisuje autor w tej pozycji. No, ale cóż, ja medycyny nie skończyłam, ale także nie jestem także pasjonatem Totalnej Biologii, więc to nie mnie osądzać na ile jest w tym prawdy.

Podsumowując, Programy rodzinne twoich chorób to książka przełomowa i nietypowa, dość nierówna. Mnie zdecydowanie nie porwała i nie wiem czy sięgnę kiedyś po kolejny tom, po kontynuację tej pozycji. Książka jest dość ciekawa, ale jednak nieporywająca (paradoks, nie?). Nie jest jednak nie na tyle ciekawa, żeby sięgać po jej kontynuację. Przynajmniej według mnie. Ale to tylko takie moje zdanie. Generalnie jest taka średnia i nie wiem czy warto poświęcać na nią czas. Jeżeli interesuje cię taki temat to na pewno warto po nim sięgnąć, ale jeżeli nie są to twoje klimaty – daruj sobie, bo aż tak dobra nie jest.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję:

1 komentarz:

Dziękuję za każdy komentarz :)