wtorek, 18 listopada 2014

"Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu" Regina Brett

Tytuł: Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na
trudniejsze chwile w życiu
Autor: Regina Brett
Wydawnictwo: Insignis
Ilość stron: 320
Ocena: poza skaląŻycie jest za krótkie, żeby się nad sobą użalać. Zajmij się życiem albo zajmij się umieraniem.Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu to zbiór esejów amerykańskiej dziennikarki Reginy Brett, która była dwukrotnie nominowana do nagrody Pulitzera w dziedzinie reportażu, zbiór esejów, który wywarł na czytelnikach wielkie wrażenie. A co w nim takiego?

Bóg wybrał dla nas to miejsce, w którym nasza największa radość spotyka się z największą potrzebą świata.

Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu to pięćdziesiąt kilkustronicowych esejów poruszających najróżniejsze życiowe tematy m.in. ludzką niemoc, bezsilność, kryzysy, wątpliwości. Wszystko poparte przykładami wziętymi z życia autorki i jej znajomych. A Regina Brett łatwo nie miała – w końcu zostanie matką w wieku 21 lat (i to samotna matką) oraz rak piersi to nie przelewki. Jednak kobieta emanuje wielką siłą, ma wiele nadziei oraz zapału do walki, które wlewa w serca innych. I właśnie też to próbuje przekazać w swoich esejach – siłę, moc, nadzieję, wsparcie oraz wiarę w miłość miłosiernego Boga. Skąd się u niej to bierze? Co do tego ma Bóg, który nigdy nie mruga? Jakich lekcji jeszcze chce udzielić autorka?

Nieważne, co ci się przytrafia, ważne,jak to wykorzystasz. Życie przypomina grę w pokera. Nie masz wpływu na to, jakie dostaniesz karty- ale tylko od Ciebie zależy, jak rozegrasz partię.

Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu to książka, którą dostałam kiedyś od koleżanki w ramach podziękowania za pomoc w nauce chemii. Choć nie miałam wielkiego zapału do jej czytania, nie pozwoliła mi długo na siebie czekać, wołając i błagając o przeczytanie swoją mocno niebieską okładką, która mocno zwracała na siebie uwagę. Zabrałam się za jej czytanie i już od pierwszych stron mnie urzekła, sprawiła, że poczułam lekkość na sercu, że znalazła książkę, która mi pomoże ułożyć parę spraw. Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu to pozycja, która zawiera w sobie wiele życiowej mądrości i energii przekazanej w przystępny sposób. Nie, to nie jest kolejny poradnik pełen frazesów z polukrowanymi pseudo-sentencjami i mądrymi sloganami. To książka pisana życiem, życiem autorki i jej przyjaciół, znajomych. To nie są zdania ubierane w mądre słowa, które mało kto zna, ale są podane w bardzo przystępny sposób i jednocześnie zawierające wiele mądrości przeszywającej na wskroś. Jestem zachwycona sposobem jej pisania, jej stylu, lekkości pióra, które sprawia, że książkę się chłonie... Jednocześnie zachwyca mnie jej głębia, to jak wiele zdań, cytatów z tej pozycji do mnie przemawia. Nie sądziłam, że aż tak wiele mogę w niej dla siebie znaleźć – w końcu nie mam ani raka piersi, nie mam dziecka mając 21 lat i dziennikarka też nie jestem. Ale jedno z pewnością mogę stwierdzić -  każdy w tym woluminie znajdzie coś dla siebie, choć jeden rozdział, jedno jedyne zdanie. Rady udzielane przez Reginę Brett są bardzo realistyczne, przystające do rzeczywistości, bardzo życiowe i rozwijające.

Życie to pasmo problemów: albo akurat przeżywasz kłopoty, albo z nich wychodzisz, albo przygotowujesz się na kolejne. Dzieje się tak dlatego, że Boga bardziej interesuje twój charakter niż twoja wygoda. Bóg woli prowadzić cię do świętości niż do szczęścia.

Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu jest pozycją, którą z całego serca polecam każdemu – nie tylko osobom na przysłowiowym zakręcie, ale każdemu, każdemu, każdemu, jako iskierkę, która cokolwiek może w życiu zmienić. Teraz dla mnie jest to książka, do której z pewnością będę wracać, żeby na nowo ją odkrywać, znajdować wciąż nowe zdania i wciąż podkreślać jakieś cytaty. Tak to będzie, w zasadzie już jest, jedna z tych książek, którą czyta się z ołówkiem/zakładkami indeksującymi w ręku co rusz zaznaczając kolejny cytat, który nas dotyka. I na pewno jest to książka, którą będę polecać i pożyczać innym. Naprawdę warto! Książka genialna i nie mogę doczekać się jak przeczytam inne książki tej autorki Przeczytaj i przekonaj się sam!

9 komentarzy:

 1. Słyszałam o tej książce, bo moja koleżanka o niej opowiadała. Ale mnie nie interesuje ;)

  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. a do mnie doszła właśnie trzecia część - juuupi - chyba biorę się za czytanie :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka już czeka na półce na swoją kolej. Mam nadzieję, że mnie nie zawiedzie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Już o niej słyszałam i mam na nią ochotę. Rozejrzę się za nią, gdy będzie okazja.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam Reginę Brett i jej książki! Aktualnie mam na półce najnowszą "Bóg zawsze znajdzie Ci pracę" i już nie mogę doczekać się lektury. Tacy ludzie jak Regina pokazują światu, że zawsze jest nadzieja, że zawsze można coś zmienić, poprawić. Że wystarczą chęci i silna wola walki, żeby być kim się chce, robić, to co się chce i czuć szczęście i spełnienie każdego dnia :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Od dawna na nią poluję:) I na tą najnowszą w pomarańczowej okładce;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie lubię poradników, ale na ten chyba się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie lubię poradników, ale na ten chyba się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Podziwiam ludzi, którzy mimo ciężkich przeciwności losu nie poddają się. Warto byłoby przeczytać, chociaż z drugiej strony nie wiem, czy odnalazłabym się w esejach, gdyż raczej ich nie czytam.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)