wtorek, 25 lutego 2020

"Agatha Raisin i śmiertelny ślub" M.C. Beaton


Tytuł: Agatha Raisin i śmiertelny ślub
Autor: M.C. Beaton
Cykl: Agatha Raisin
Tom: piąty
Wydawnictwo: Storytel
Długość: 6 godz. 9 min.
Czyta: Paulina Holtz
Ocena: 5/6Od jakiegoś czasu darzę wyjątkową sympatią komedie kryminalne, więc z pewną dozą regularności sięgam po kolejne części przygód Agathy Raisin autorstwa M.C. Beaton. Z racji tego, że polubiłam twórczość autorki i całą serię -  przyszedł czas na piąty tom pt. Agatha Raisin i śmiertelny ślub w interpretacji niezastąpionej Pauliny Holtz.
Agatha zamierza się związać z przystojnym, choć po angielsku chłodnym Jamesem Lacey’em. I to jak najszybciej, by ten nie zdążył się rozmyślić. Jest przekonana, że jej pierwszy mąż, Jimmy, dawno już zapił się na śmierć. A jednak Jimmy Raisin żyje... Przyjeżdża do wsi Carsely, przerywa ceremonię ślubną, a zapalczywa Agatha spycha go do rowu, w którym po jakimś czasie zostaje odnaleziony martwy. Nawet znajome ze Stowarzyszenia Pań z Carsely uważają, że albo ona, albo James popełnili to zabójstwo. Dlatego para niedoszłych nowożeńców rozpoczyna własne, choć mało romantyczne śledztwo.
                                                              opis wydawcy
Agatha Raisin i śmiertelny ślub to piąta część serii i tylko pokazuje, że M.C. Beaton pomysłów nie brakowało ma kolejne części tej serii, choć ostatnio dowiedziałam się również, że stworzyła również równie długą serię z innym bohaterem w roli głównej, ale to później do niej dotrę. Ja wciąż i nieustannie kocham się w cyklu o Raisin. Ucieszyłam się niezmiernie z powodu połączenia (przynajmniej chęci połączenia) Agathy z Jamesem związkiem małżeńskim i w końcu rozwiązanie wątku z panem Raisinem. No i w końcu amatorska pani detektyw w roli podejrzanej. Muszę przyznać, że pomysł dość ciekawy i zrealizowany w sposób przyjemny i oprawny, sprawiający, że jest odpowiednia dawka intrygi jak na komedię kryminalną. Jak to zazwyczaj w przypadku tej serii książka napisana jest w sposób przyjemny i niewymagający, a całość z poczuciem humoru, które bardzo polubiłam. No i oczywiście nie zabrakło lekkości pióra M.C. Beaton, które sprawia, że pozycję czyta się (w moim przypadku słucha się audiobooka) w sposób szybki i przyjemny, taki że niejednokrotnie się uśmiechnęłam podczas słuchania tej książki w interpretacji Pauliny Holtz.

Agatha Raisin i śmiertelny ślub jest pozycją lekką i przyjemną w odbiorze, taką, która podoba mi się bardziej niż dwie poprzednie części. Cieszę się, że rozwinął się wątek Agathy i Jamesa oraz, że pojawił się pan Raisin. Lekka, przyjemna i miła lektura, którą zdecydowanie mogę polecić. Ja dalej regularnie zapoznaję się z kolejnymi częściami tej serii, więc niebawem można się spodziewać recenzji następnych tomów. Aktualny, piąty, zdecydowanie warty polecenia. Można sięgnąć bez znajomości wcześniejszych części, ale jednak będę zawsze polecać zapoznawanie się od samego początku. Jednak przyjemniej, ale zdecydowanie warto.

1 komentarz:

  1. Jeszcze nie dotarłam do tej serii, ale spróbuję, choć komedie kryminalne rzadko czytam. Ale może dzięki tej autorce się to zmieni 😉
    Pozdrawiam
    subjektiv-buch.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)