niedziela, 28 grudnia 2014

"Nie zgadzaj się na zło!" Papież Franciszek - kard.Jorge Mario Bergoglio

Tytuł: Nie zgadzaj się na zło!
Autor: Papież Franciszek - Jorge Mario Bergoglio 
Wydawnictwo: M
Ilość stron: 320
Ocena: poza skalą



Jeśli nasze serce jest zamknięte, to możemy mieć w rękach kamienie, aby rzucać je na innych. Jeśli natomiast mamy wiarę w sercu  otwartym, możemy wraz z innymi budować miłość.





Papież Franciszek wzbudza wiele emocji cała swoją osobą, swoją prostotą, a także swoim nauczaniem. Właśnie dlatego powstaje tak dużo książek o nim i z jego słowami. Jedną z nich jest właśnie Nie zgadzaj się na zło!

Czasami wydaje się nam, że Bóg nie odpowiada na zło, że pozostaje milczący. W rzeczywistości Bóg przemówił, odpowiedział, a Jego odpowiedzią jest Krzyż Chrystusa: słowo, które jest miłością, miłosierdziem, przebaczeniem. Jest także osądem: Bóg nas osądza, miłując nas.

Książka jest podzielona na trzy części. Pierwszą z nich są wywiady z różnymi osobami, które wypowiadają się na temat Papieża Franciszka, z różnych okresów jego kapłańskiego życia Następna część to słowa aktualnego Papieża od momentu, kiedy został wyprany na następce Świętego Piotra. Trzecia, ostatnia i najobszerniejsza to wypowiedzi Franciszka, z czasów, sprzed wyboru na papieża, kiedy był biskupem czy kardynałem i przemawiał do wiernych w swoim mieście czy diecezji, kiedy publikował różne teksty. A czego dotyczą wypowiedzi naszego aktualnego Papieża? Zła na świecie pod różnymi postaciami i o tym jakie jest nauczanie Kościoła na ten temat, przez co mocno się to ociera, wręcz zalicza do Katolickiej nauki społecznej (jeżeli kogoś interesuje temat tego co Kościół mówi o problemach społeczno-politycznych – radzę się zapoznać). Nie obyło się bez podjęcia takich tematów jak niewolnicza praca, niesprawiedliwy podział zysków czy ubóstwo.

(…) narzekanie jest czymś złym, nie tylko wobec innych, ale także kiedy narzekamy na samych siebie, kiedy wszystko wydaje nam się gorzkie. Są złe – bo odbierają nam nadzieję. Nie podejmujmy tej gry, by żyć narzekaniem! (…)

Nie zgadzaj się na zło! zdecydowanie nie należy do książek łatwych, głównie, przez swoją tematykę i przez to, że książki religijne są często omijane szerokim łukiem. Mam świadomość tego, że nie jest to książka dla każdego i że nie do wszystkich ona trafi i przemówi. Mi owa książka się podobała, choć nie jest to lektura lekka. Zadziwiające jest to w jak przystępny sposób Papież Franciszek potrafi podjąć tak istotnie i niełatwe tematy, a także widać jego wielką wiedzę, mądrość i rozwagę. Pisze z przekonaniem o Bożej miłości, której sam doświadcza. Czytamy o ubóstwie opisywanym przez człowieka, który sam pochodzi z kraju, który do najbogatszych zdecydowanie nie należy i w swoim życiu napatrzył się na biedę, choroby, brak pieniędzy i nawet dziś do takich ludzi wyciąga najchętniej rękę. Dlatego sam żyje w ubóstwie, czym wielu ludzi się zachwyca. Tak samo tym jaki jest ludzki, jak się nie wynosi, pisze posty na portalach społecznościowych i stara się być blisko ludzi.  Mówi w przystępny sposób, zrozumiały dla prostego, słuchających go społeczeństwa, ale także trafiający do serc tych mniej prostych, co naprawdę zachwyca i porusza.

Służba nie jest zwykłym zobowiązaniem etycznym ani wolontariatem wynikającym z nadmiaru wolnego czasu, ani utopijnym postulatem... Jako że nasze życie jest darem, posługa oznacza bycie wiernym temu, czym jesteśmy: chodzi o intymną zdolność dawania tego, czym się jest, miłości aż po swoje granice...

Nie zgadzaj się na zło! to książka, którą mogę polecić osobom, które chcą poznać nauczanie Franciszka, poznać jego zdanie o złu na świecie czy otrzeć się o Katolicką bakę społeczną. Tę pozycję pozostawiam poza skalą ocen, bo nie jest ona książką, którą należy oceniać pod względem fabularnym czy literackim – jest to pozycja, która ma poruszać, nauczać, zwracać uwagę na zło i na to co z nim należy zrobić, jak mu zaradzić. 

Dwa tysiące Bożych Narodzeń, a Dziecię nie traci upodobania w swoim ludzie, w nas. Nadal z ufnością oddaje się w nasze ręce, w geście oddania się, którym jest Eucharystia: Ja jestem Bogiem z Wami, jakby powtarza te słowa w ciszy, która smakuje chlebem.

Szerzej o Katolickiej nauce można poczytać TU i TU ;) Zachęcam! 

źródło

4 komentarze:

 1. Lubię Papieża Franciszka, więc z przyjemnością zapoznam się z tą pozycją ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio zaczynam się szerzej interesować tą tematyką, więc możliwe, że skorzystam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja nie omijam książek religijnych szerokim łukiem, a wręcz przeciwnie! :) NA PEWNO będę rozglądać się za tą książką.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)