środa, 9 listopada 2016

"Barbara Rosiek Inna Perspektywa" Barbara Rosiek, Joanna Polis

Tytuł: Barbara Rosiek Inna Perspektywa
Autor: Barbara Rosiek, Joanna Polis
Wydawnictwo: Mawit Druk
Ilość stron: 192
Ocena: 6/6Wolność... Zawsze chciałam być wolnym człowiekiem, a ucieczka w nałogi paradoksalnie na początku była wolnością.


Barbara Rosiek jest jednoznacznie kojarzona z jej Pamiętnikiem narkomanki, później tworzyła także kolejne książki dotyczące problemu narkomanii. Jednak ostatnio powstał wywiad – rzeka z Barbarą Rosiek prowadzony przez Joanna Polis pt. Barbara Rosiek Inna perspektywa i to właśnie za niego postanowiłam się ostatnio zabrać.

Joanna Polis w swoim wywiadzie zadaje Barbarze Rosiek pytania intymne, mocno prywatne... O historię uzależnienia, wybór studiów psychologicznych, o to dlaczego nie została matką, o czym marzy... No a ona nie boi się na nie odpowiadać i odpowiada szczerze... No i wszystko okraszone sporą ilością zdjęć z archiwum prywatnego Barbary Rosiek. Dzięki tej książce patrzymy na naczelną narkomankę kraju z zupełnie innej perspektywy. Może właśnie stąd ten tytuł? Co ciekawe pomiędzy Joanną Polis a Barbarą Rosiek widać nić porozumienia oraz sympatii, co daje naprawdę wiele wywiadowi.
Lubię drażnić mego czytelnika, dobrze się TU bawię. I niech tak pozostanie. Kocham moje wewnętrzne sprzeczności. Kto tak naprawdę się w tym połapie, kiedy sama zacieram granice jawy i snu, szaleństwa i rozkoszy.

Barbara Rosiek Inna Perspektywa to bardzo ciekawy wywiad, który czytałam z zapartym tchem. Wszystko dzięki umiejętnemu zadawaniu pytań przez autorkę oraz szczerym i dogłębnym odpowiedziom Barbary Rosiek. Książkę czytałam zaraz po spotkaniu z panią Barbarą w Krakowie na Targach książki, co wzmocniło ukazanie jej nie tylko jako narkomanki, al przede wszystkim kobiety, pani psycholog, poetki... W zasadzie o narkomanii jest tu mało co, ale moim zdaniem to bardzo dobrze, ponieważ możemy dzięki temu wywiadowi spojrzeć, na panią Barbarę nie tylko przez pryzmat uzależnienia. Jednak ciekawym dla mnie jest fragment Pamiętnika usuniętego przez cenzora. I coś co najbardziej zapadło mi w pamięć to marzenie Barbary Rosiek – wieczorek poetycki i ani jednego pytania z widowni dotyczącego narkomanii.
Prozę można przekłamać, poezja odkrywa duszę i wszystko można z niej wyczytać o autorze, oczywiście dla tych, którzy to potrafią zrobić.

Czy polecam Inną perspektywę? Bardzo, bardzo, bardzo, bardzo... Koniecznie sięgnijcie po tę książkę, a ja sama także przeczytam pozostałe książki Barbary Rosiek.6 komentarzy:

 1. Nie kojarzę autorki, lecz chętnie to zmienię :3

  OdpowiedzUsuń
 2. Skorzystam z polecenia, "Pamiętnik narkomanki" to książka, do której często wracam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dawno temu czytałam kultowy "Pamiętnik narkomanki", także z chęcią poznałabym też autorkę bliżej z perspektywy takiego szczerego wywiadu ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam nigdy o tej książce ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Gdzie mogę zdobyć tę książkę? Kompletnie nigdzie nie mogę jej znaleźć

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)