sobota, 27 maja 2023

"Gwiaździsta noc" Iwona Wilmowska
Tytuł: Gwiaździsta noc
Autor: Iwona Wilmowska
Cykl: Prywatne śledztwo Agaty Brok
Tom: drugi
Wydawnictwo: Heraclon International
Czyta: Ilona Chojnowska
Długość: 7 godz. 6 min.
Ocena: 4.5/6


Kiedy skończyłam słuchać pozycji pt. Nikt nie słucha starych ludzi autorstwa Iwony Wilmowskiej od razu wiedziałam, że z chęcią sięgnę po kolejne części tego cyklu. Minęło trochę czasu, aż w końcu zabrałam się za drugi tom Prywatnych Śledztw Agaty Brok pt. Gwiaździsta noc – również w formie audiobooka.

Agata Brok znów staje w obliczu zagadki, tym razem dotyczącej rodziny jej chłopaka, Kermita. Lidka, która miała właśnie zacząć pracę w tej samej firmie co Agata, ginie pod kołami samochodu. Szybko okazuje się, że nie był to zwykły wypadek: kierowca, zanim w nią wjechał, przyhamował, zupełnie, jakby chciał się upewnić, że przejedzie właściwą osobę…

Co takiego stało się ćwierć wieku temu?
Jakie tajemnice skrywa rodzina Kermita?
Czy tamte wydarzenia mają związek ze śmiercią Lidki?
Jak Agata poradzi sobie z rozwiązaniem tej zagadki oraz z tornadem zmian, które wywrócą jej życie do góry nogami?
A także: czy związek Agaty i Kermita ma szansę na przetrwanie?

                                                                                       opis wydawcy

Gwiaździsta noc to książka, za którą zabrałam się ze sporym entuzjazmem, po tym jak jaj poprzedniczka w cyklu zdecydowanie mi przypadła do gustu. Zaczęłam słuchać, wciągnęłam się znając już zarówno głównych bohaterów, jak i głos lektorki, która występowała również i w tym tomie. Muszę jednak przyznać, że Gwiaździsta noc wypadła nieco gorzej niż pierwszy tom pt. Nikt nie słucha starych ludzi. Co na to wpłynęło? W moim odczuciu zdecydowanie jest tutaj mniej zawiła i tajemnicza zagadka, mniej napięcia czy samozwańczej, detektywistycznej pracy głównej bohaterki, ale za to trochę za dużo wątku obyczajowego i związkowego (choć ten wątek wcale nie jest jakoś źle napisany). Jak dla mnie po prostu za dużo romansu w kryminale, ale no cóż – nie jest to w końcu czysty kryminał, a mieszanka obyczajowo-kryminalna. Sam pomysł na fabułę nie jest wcale zły, ale zdecydowanie mniej mroczny i brakuje tutaj trochę napięcia i intrygi – tego zdecydowanie mogłoby być więcej. Język i styl w tej pozycji są utrzymane na podobnym poziomie co w poprzedniej części – lekkie, nieskomplikowane i zdecydowanie przyjemna w odbiorze. 

Gwiaździsta noc jest pozycją, z którą spędziłam czas naprawdę dość miło – mimo tego, że wypadła nieco gorzej niż pierwsza część tego cyklu. Czy polecam? Zdecydowanie. Całkiem przyjemny czasoumilacz, lekki, niezbyt ambitny i niezobowiązujący kryminał z zabawnymi momentami i sympatycznymi bohaterami. Osobiście zdecydowanie i z chęcią zamierzam sięgnąć po kolejne części tego cyklu. 

5 komentarzy:

 1. Nie czytałam jeszcze pierwszej części, ale mam w planach poznać ten cykl.

  OdpowiedzUsuń
 2. Najważniejsze, że jej lektura okazała się satysfakcjonująca.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chciałabym się najpierw zapoznać z poprzednim tomem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Rzecz bardziej w stronę obyczajówki brzmi jak fajna odskocznia <3 Sama teraz odpoczywam od fantastyki i horrorów i czytam Rozważną i Romantyczną

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja z kolei lubię w tego typu książkach jak jest więcej obyczaju 😃

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)