niedziela, 20 kwietnia 2014

"Co Franciszek myśli o...?"

Tytuł: Co Franciszek myśli o...?
Autor: Papież Franciszek - Jorge Mario Bergoglio 
Wybór i opracowanie: Katarzyna Pytlarz
Wydawnictwo: WAM
Ilość stron: 200
Ocena: 6/6Świat Boga jest światem, w którym każdy czuje się odpowiedzialny za drugiego człowieka, za dobro drugiego człowieka.

Kiedy niewiele ponad rok temu kardynał Jorge Mario Bergoglio został Papieżem przybierając imię Franciszek, światem zawładnęła swoista Franciszkomania. Wszystko wynika z postawy, jaką prezentuje aktualny Papież – ubóstwo, prostota, radość i miłosierdzie. Wynika to także z tego, co mówi, a mówi rzeczy, które często zaskakują, tak samo jak jego postawa. Chcesz wiedzieć co Franciszek myśli o wielu sprawach? Chcesz mieć jakiś zbiór jego myśli i cytatów? Polecam niniejszą książkę.

Nasza kultura straciła zdolność dostrzegania konkretnej obecności Boga, Jego działania w świecie. Uważamy, że Bóg znajduje się w zaświatach, na innym poziomie rzeczywistości, oddzielony od naszych konkretnych relacji. Gdyby jednak tak było, gdyby Bóg nie był zdolnym do działania w świecie, Jego miłość nie byłaby prawdziwie potężna, prawdziwie rzeczywista, a zatem nie byłaby nawet prawdziwą miłością, zdolną zapewnić to szczęście, które obiecuje. 

Co Franciszek myśli o...? To niedługa książeczka z różnymi cytatami naszego aktualnego Papieża, podzielona na konkretne działy, takie jak na przykład: praca, Kościół, świętość czy służba, co z decydowanie ułatwia korzystanie z pozycji. Książkę możemy przeczytać za jednym przysiadem, ale możemy również dawkować sobie jej lekturę porcjami – na przykład wybranymi interesującymi nas działami albo czytając po kolei.

Bóg myśli jak Samarytanin, który nie przechodzi obok człowieka, który popadł w tarapaty, litując się albo patrząc w drugą stronę, ale spieszy mu z pomocą, nie oczekując niczego w zamian; nie pytając, czy jest Żydem, czy poganinem, czy Samarytaninem, czy jest bogaty, czy jest biedny: nie pyta o nic. Nie pyta o te rzeczy, nie pyta o nic. Przychodzi z pomocą: taki jest Bóg. Bóg myśli jak pasterz, który oddaje swoje życie, aby bronić i ratować owce. 

Dlaczego polecam tę książeczkę? Przede wszystkim z sympatii do samego Franciszka, który jest postacią zaskakującą, zadziwiającą, uśmiechniętą i niezwykle mądrą. Polecam ją także ze względu na podział myśli Papieża. Katarzyna Pytlarz odpowiedzialna za wybór i opracowanie cytatów w tym względzie naprawdę się postarała. Ale czy to jest powód, żeby na wielu portalach nazywać ją autorką tej książki? Chyba nie... Przynajmniej w moim mniemaniu. Każda myśl jest opisana dokładnie z którego przemówienia lub homilii pochodzi i kiedy zostały wypowiedziane. Do tego posegregowane w mądry, przejrzysty sposób, a także widoczne jest szerokie spectrum tematów, jakie podejmuje Papież w swoim nauczaniu, które ma niezwykle głębokie przesłanie, a jest przekazane w prosty i przejrzysty sposób, co zresztą jest charakterystyczne dla aktualnego Papieża. Co Franciszek myśli o...? jest świetną pozycją dla osób, które chcą zapoznać się z jego nauczeniem, a jeszcze nigdy nie miały z nią kontaktu, po prostu idealna na początek przygody ze słowami Ojca Świętego z Argentyny. Jego myśli są niezwykle trafne, głębokie, ale jednocześnie przekazane w prosty, zrozumiały sposób, co też jest dobre, dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z jego nauczeniem. Do tego jest naprawdę ładnie wydana – w twardej, solidnej oprawie, z uśmiechniętą, radosną twarzą Papieża na okładce, a przez to jest idealnym sposobem na prezent;) Zwłaszcza, że pozycja jest naprawdę niedroga i zdecydowanie warta zakupienia i zapoznania się z nią;)


6 komentarzy:

 1. Musze przyznać, że to Papież z prawdziwego zdarzenia, dlatego chętnie zapoznam się z jego cytatami :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Też lubię Franciszka za jego podejście :) Jednak nie przepadam za książkami o takiej tematyce, więc zrezygnuję.

  Wesołych Świąt :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki za recenzję i polecenie książki :) Też lubię papieża Franciszka (choć jeśli chodzi o nauczanie to zdecydowanie wolę Benedykta). A czytałaś może coś z serii papieskiej wydawnictwa Esprit? Wyszyły m.in. "Otwarty umysł, wierzące serce" oraz "Zepsucie i grzech". Jeśli jesteś ciekawa moich opinii na temat tych książek to znajdziesz je na moim blogu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiem czy komentarz czasami nie uciekł więc piszę raz jeszcze: wygląda ten zbiorek jak typowa publikacja dla hajsu. Aby poznać nauczanie Franciszka zdecydowanie bardziej wolałbym zapoznać się z wyborem dokonanym przez specjalistę-teologa, który potrafi wyselekcjonować teksty ważniejsze niż krótkie cytaty i opatrzyć je stosownym komentarzem. Tak to faktycznie nadaje się chyba tylko na prezent, który obdarowany postawi na półce i zajrzy dopiero w przypadku śmierci papieża.

  Pozdrawiam
  Michał Małysa
  http://www.michalmalysa.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, nie jest to trochę pod kasę i wielką falę sympatii do Franciszka;)

   Usuń

Dziękuję za każdy komentarz :)