środa, 16 marca 2022

"Wsparcie dla dorosłych córek narcystycznych matek" Karyl McBride

Tytuł: Wsparcie dla dorosłych córek narcystycznych matek
Autor: Karyl McBride
Wydawnictwo: Wydawnictwo JK
Ilość stron: 304
Ocena: poza skaląZ wielu powodów zasłużyłaś na to, aby być dumna z siebie – jednym z nich jest praca, którą wykonałaś już podczas realizowania drogi do wyzdrowienia.
Od dobrych kilku lat mam nietypową przyjaciółkę – depresje, a jej oswajanie zaczęło się od najróżniejszych psychologicznych książek, jak np. Psychologia odżywiania się. Po miesiącach terapii i kilkunastu lekturach – już praktycznie wyszłam na prostą, ale po książki psychologiczne nadal z chęcią sięgam. Z polecenia terapeutki sięgnęłam po pozycję pt. Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców i później po nitce trafiłam na książkę Karyl McBride pt. Wsparcie dla dorosłych córek narcystycznych matek i dzisiaj zapraszam na jej recenzję. 

Córki narcystycznych matek, pozbawione w dzieciństwie bezwarunkowej miłości i krzywdzone nieustanną krytyką, jako dorosłe kobiety nie potrafią przezwyciężyć pustki emocjonalnej, rozczarowania i smutku. Silny strach przed odrzuceniem może prowadzić do tworzenia niezdrowych relacji, problemów z doborem partnera, kompulsywnego perfekcjonizmu i nieprzerwanej samokrytyki. Ta książka uzmysłowi ci, jak narcyzm matki wpłynął na różne aspekty twojego życia, ale też – przede wszystkim! – wskaże sposoby przezwyciężenia trudności, a nawet pomoże odnaleźć drogę zrozumienia i przebaczenia. Doświadczona terapeutka rodzinna, dr Karyl McBride, w wyjątkowo empatyczny sposób wyjaśnia córkom toksycznych matek, jak odzyskać kontakt z własnymi emocjami, stworzyć mechanizmy obronne i w pełni powrócić do zdrowia, nie powielając wyniszczających schematów z dzieciństwa, a także jak uzdrowić ich relacje zarówno z niezdolnym do empatii rodzicem, jak i z innymi ludźmi…                                                                                                                                                                                       opis wydawcy

Wsparcie dla dorosłych córek narcystycznych matek jest książką, która zdecydowanie otwiera oczy na wiele spraw, szczególnie jak ktoś ma trudną relację z matką – jak ja. Pozycja jest napisana w sposób zrozumiały i łatwy w odbiorze, a ja czytałam ją z zapartym tchem i zmieniła nieco moje spojrzenie. Myślę, że osoba, która wcześniej nie miała kontaktu ze studiami psychologicznymi, terapią i książkami typu Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców – zdecydowanie bardziej może zmienić spojrzenie po jej lekturze, która może wywołać o wiele większe wrażenie. Autorka opisuje w tej pozycji różne typy narcystycznych matek, a także podaje konkretne rady i patenty jak sobie radzić w takich relacjach, a do tego pokazuje problem w dużo szerszej perspektywie.

Czytając książki o więzach matki z córką, zawsze doznawałam intensywnego poczucia straty i obawiałam się, że jestem w tym cierpieniu odosobniona. Eksperci pisali o złożoności tych związków, o przesyceniu ich konfliktem i ambiwalencją, a ja odczuwałam coś zgoła innego – pustkę, brak empatii, znudzenie i brak poczucia bycia kochaną.

Wsparcie dla dorosłych córek narcystycznych matek jest książką zdecydowanie wartą przeczytania, która zdecydowanie otwiera oczy, a także jest świetną pozycją prowadzącą uzdrowienia relacji przede wszystkim z samą sobą, a także z matką – o ile to możliwe (bo nie zawsze jest to możliwe). Myślę, że praktycznie każda kobieta znajdzie w niej coś dla siebie. I pamiętaj - jesteś wystarczająco dobra. 

Zaakceptuj ograniczenia swojej matki oraz odbądź żałobę po takiej matce, której nie miałaś, a którą pragnęłaś mieć. Oddziel się psychicznie od swojej matki i przeformułuj negatywne przekazy, które przyswoiłaś, nadając im pozytywny sens. Rozwiń i zaakceptuj własną tożsamość, uczucia i pragnienia. Wypracuj nową, inną, zdrową relację z matką. Podejmij pracę nad identyfikacją swoich cech narcystycznych i postanów, że nie przekażesz ich swoim dzieciom.

Książka bierze udział w wyzwaniu

5 komentarzy:

 1. Świetna recenzja Asiu. Coś wiem o takich publikacjach, miałem też tzw. doświadczenie własne . Mowa o psychoterapii psychodynamicznej. Serdecznie pozdrawiam, wszystkiego dobrego !

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi ciekawie, ja kiedyś czytałam Dorosłe Dziewczynki z rodzin dysfukcyjnych. Myślę, że znajduje się w nich dużo podobieństw.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem bardzo ciekawa tego tematu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przede wszystkim życzę pogody duch i dużo dużo siły. Od wielu lat moją przyjaciółką też jest depresja. Również chętnie sięgam po różnego rodzaju książki psychologiczne. Co prawda akurat ten temat mnie nie dotyczy. Moje relacje z mamą są bardzo dobre jednak dla samej wiedzy z chęcią bym się zapoznała.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)