czwartek, 21 kwietnia 2011

Magda.doc

Tytuł: Magda.doc
Autor: Marta Fox
Wydawnictwo: Siedmioróg
Liczba stron: 216
Ocena: 5,5/6


Magda ma osiemnaście lat i pisze pamiętnik. Ale nie w zeszycie skrzętnie chowanym za łóżkiem, tylko na komputerze zwanym Dżorżem w pliku o nazwie Magda.doc. Z tego pamiętnika dowiadujemy się o jej pierwszej miłości, specyficznych relacjach z matką i o zmarłym ojcu. Magda uwielbia książki i jest dobra z angielskiego. W szkole nosi pseudonim "mniszka". I jak taka cicha i spokojna dziewczyna mogła zajść w ciążę? Jak zareagowała jej matka? Co zrobił ojciec dziecka? Jak Magda skończy szkołę? Co z jej szkolnymi znajomymi?

Książka, którą przeczytałam już dawno, ale wiele razy do niej wracam. Można się przy niej uśmiechnąć, ale częściej chyba zakręci się łezka w oku, czytając o tak brutalnym świecie. Teraz w końcu zakupiłam sobie swoją własną. Czytając ją po raz kolejny, zawsze odkrywałam w niej coś nowego. Za każdym razem próbowałam wczuć się w jej postać. Teraz, kiedy sama mam osiemnaście lat, trudno wyobrazić sobie mnie w takiej sytuacji.
Cytaty z książki:
Jedyny ratunek dla mnie tkwić w teraźniejszości tak bardzo, by nie myśleć o przyszłości.
W głębi serca, którego przecież nie mam-chciałabym wyzwolić się z pancerza, w którym tkwię. Z klatki. Wyfrunąć jakoś. Jak Piotruś Pan albo jak sen o lekkości, o balonie, porywającym zamiast Tadka Niejadka-właśnie mnie.
Zdradzać się przed ludźmi oznacza głupotę. Zdradzać się przed samym sobą - słabość i niedostateczną dyscyplinę. Trzeba samemu być w pancerzu, żeby drugich w pancerze zakuć. Pewne myśli, uczucia i odruchy należy w sobie bezwzględnie i bezlitośnie zabijać. Trzeba być pewnym siebie jak precyzyjnego instrumentu.

9 komentarzy:

 1. Ojej, kiedy ja to czytałam!... Sto lat temu :) Ale wspomnienia mam miłe. Powstała druga część o jej córce - Paulina.doc, jeśli się nie mylę?...

  OdpowiedzUsuń
 2. Raczej się nie skuszę, nie przepadam za Martą Fox.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam i nie spodobała mi się.

  OdpowiedzUsuń
 4. czytałam chyba inne książki tej autorki

  OdpowiedzUsuń
 5. Super książka i druga część też fajna. Bardzo ją lubię!

  OdpowiedzUsuń
 6. Jest trzecia część "Paulina w orbicie kotów".

  OdpowiedzUsuń
 7. Kapitalna rzecz. Poruszająca. Jedna z moich ulubionuch lektur.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam wszystkie i z wiekiem moje spojrzenie na nie się zmienia. O ile pierwsza jest jeszcze ok druga i trzecia to już z realizmem niewiele ma wspólnego.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)