poniedziałek, 25 kwietnia 2011

"Dziecko Noego" Eric Emmanuel Schmitt

Tytuł: Dziecko Noego
Autor: Eric Emmanuel Schmitt
Wydawnictwo: Znak
Ilość stron: 132
Ocena:5,5/6


II Wojna Światowa. Okupowana Belgia. Katolicki ksiądz postanawia ukryć żydowskiego chłopca, który przeżywa i po latach opowiada swoją historię. Takie rzeczy zdarzały się dość często. Lecz czym różni się ta historia? Owy ksiądz poza życiem chłopca pomaga ocalić coś więcej - jego wiarę. Jeden poznaje religię drugiego, jednocześnie umacniając się w swojej wierze w swojego Boga.


Piękna wzruszająca historia. Książkę czytałam dość dawno, ale pamiętam, że poruszyła mną do głębi. Czytałam ją z wielkim zaciekawieniem, troską o to, co stanie się z chłopcem. I wiem, że chciało mi się przy niej płakać.

Cytaty z książki:
Ale czy miłość może być obowiązkiem? Czy można rozkazywać sercu? Nie sądzę. Według wielkich rabinów szacunek jest lepszy od miłości. Jest trwałym zobowiązaniem. To mi się wydaje możliwe. Mogę szanować tych, których nie lubię, lub tych, którzy są mi obojętni. Ale kochać? Zresztą czy muszę ich kochać, skoro ich szanuję? Miłość to trudna rzecz, nie można jej wywołać ani kontrolować, ani też zmusić aby trwała.
Niektóre wzruszenia są tak silne, że - czy radosne, czy smutne - wytrącają nas z równowagi. 
Ależ Rudi, być po stronie Izraela nie oznacza, że popiera się wszystko, co postanowi Izrael. Trzeba zawrzeć pokój z Palestyńczykami. Oni mają takie samo prawo jak ty do tego, żeby tutaj żyć. To jest także ich terytorium. Mieszkali tam, zanim jeszcze powstało państwo Izrael. Już sama historia naszych prześladowań powinna sprawić, żebyśmy przemówili do nich słowami, na które sami czekaliśmy przez wieki. 

7 komentarzy:

 1. Uwielbiam tą książkę. Strasznie mi się podobała!

  OdpowiedzUsuń
 2. Będę musiała ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. uwielbiam schmitta więc bardzo chętnie skuszę się na tę ksiażkę

  OdpowiedzUsuń
 4. miałam tą książkę w rękach ale zrezygnowałam ... a autora uwielbiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Koniecznie muszę po nią sięgnąć! Pozdrawiam wiosennie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Schmit jest bardzo popularny i świetnie pisze ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)