czwartek, 16 lutego 2017

"Wspomnienia Sherlocka Holmesa" Arthur Conan DoyleTytuł: Wspomnienia Sherlocka Holmesa

Autor: Arthur Conan Doyle
Cykl: Sherlock Holmes 
Tom: szósty
Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna
Czyta: Janusz Zadura
Długość: 10 godz. 40 min.
Ocena: 4.5/6


.

Twórczość Arthura Conan Doyle'a to klasyka w najczystszej postaci, jeżeli chodzi o kryminały, więc co jakiś czas sięgam po kolejne pozycje jego autorstwa. Ostatnio zabrałam się za Wspomnienia Sherlocka Holmesa w formie audiobooka w interpretacji Janusza Zadury. 

Wspomnienia Sherlocka Holmesa to zbiór jedenastu opowiadań, w których główne skrzypce gra najsłynniejszy detektyw wszech czasów oraz jego wierny przyjaciel – John Watson. W jednym z nich losy Holmesa przeplatają się z geniuszem zła, profesorem Moriarty'm, a można poznać także brata Sherlocka...

Tytuły opowiadań:
Srebrny Płomień
Kartonowe pudełko 
Żółta twarz 
Urzędnik maklerski 
Gloria Scott 
Rytuał Musgrave’ów 
Dziedzice z Reigate 
Garbus 
Stały pacjent 
Grecki tłumacz 
Traktat morski 
Ostatnia zagadka 

Wspomnienia Sherlocka Holmesa to bardzo ciekawy zbiór opowiadań, który wzbudza wiele emocji, a wszystko za sprawą sporej dawki intrygi oraz zagadek. Każde z opowiadań jest o czymś innym, podejmuje inny temat, co jest wielkim plusem. Ponadto ciekawe są same tajemnice i niewiadome w owych historiach. Język, jakim jest napisana książka – jak zawsze na najwyższym poziomie, jak to na Arthura Conan Doyle'a przystało. Jednak w moim odczuciu jest to najsłabsza książka ze wszystkich książek autora, które czytałam. Pozostałe wydają mi się ciekawsze... Co ma na wpływ? Sama chyba do końca nie wie... Czasami miałam wrażenie, że działo się w tej pozycji zbyt wiele, aż można było się pogubić. 
Nie mogę zgodzić się z ludźmi, którzy cenią skromność jako zaletę. Logik wszystkie kwestie powinien dostrzegać dokładnie tak, jak istnieją, a niedocenianie samego siebie jest takim samym zaprzeczeniem prawdy jak nadmierne przechwalanie się swoimi talentami
Czy polecam Wspomnienia Sherlocka Holmesa? Zdecydowanie tak, jednak są lepsze książki Arthura Conan Doyla. Nie zmienia to faktu, że i w tej pozycji można znaleźć sporo intrygi, sporo dobrych zagadek, no i pierwszorzędna interpretacja Janusza Zadury.

5 komentarzy:

 1. Ostatnio także sięgam po klasykę. To najlepszy przekaz. Książka ponadczasowa. Opowiadania sir Artura Conan Doyla na pewno umilą czas. "Wspomnienia Sherlocka Holmesa" są na mojej liście do przeczytania na najbliższy czas.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak dotąd przeczytałam tylko "Przygody Sherlocka Holmesa" i "Psa Baskerville'ów", ale mam w planach inne książki Doyle'a :) bardzo podoba mi się język autora.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja chciałabym przekonać się do audiobooków. Jeszcze żadnego nie przesłuchałam :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)