poniedziałek, 29 sierpnia 2022

"Powiedz mi, jak będzie" Sylwia Trojanowska

Tytuł: Powiedz mi, jak będzie
Autor: Sylwia Trojanowska
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Czyta: Laura Breszka
Długość: 7 godz. 13 min.
Ocena: 3/6Łatwo doradzać, kiedy nie jesteśmy w coś osobiście zaangażowani. Trudniej, kiedy są już emocje.

Sylwia Trojanowska to autorka, której twórczości nigdy wcześniej nie miałam styczności, aż w końcu szukałam książek, z którymi mogłabym zapoznać się w ramach wyzwania Abecadło z pieca spadło. Z racji, że nigdy wcześniej nie czytałam o pisarce w blogosferze – nie wiedziałam czego się spodziewać przejrzałam opisy i mój wybór padł na pozycję pt. Powiedz mi, jak będzie w formie audiobooka.
Trzy pary, trzy historie i filmowa fabuła, która trzyma w napięciu aż do ostatniej strony. Wojciech nie szukał miłości, ale kiedy poznał Annę, już od pierwszego spotkania wiedział, że ta relacja będzie wyjątkowa. Kinga była pewna, że znalazła tego jedynego mężczyznę. Zaufała mu całkowicie, ignorując kolegę z pracy, który od jakiegoś czasu spoglądał na nią z zainteresowaniem. Ola zawsze była zajęta pracą, lecz gdy spotkała Mateusza, zapragnęła od życia czegoś więcej. Jedno wydarzenie sprawi, że drogi dotychczas obcych sobie ludzi niespodziewanie się przetną. Bolesne doświadczenie zmusi ich do zmierzenia się z najtrudniejszym pytaniem o przyszłość: co jeszcze szykuje los? Czy siła miłości zwycięży?                                                                                                                                                                                     opis wydawcy

Powiedz mi, jak będzie to książka, względem której nie miałam żadnych oczekiwań – po prostu zaczęłam słuchać ciekawa różnych historii, jednak w mojej głowie głos Laury Breszki mocno kojarzy się z sagą o Lipowie, więc początkowo dość trudno było mi się przyzwyczaić. Lubię w książkach różne przecinające się historie, więc dlatego byłam tak ciekawa tej pozycji i muszę przyznać, że z wszystkich trzech – ta pierwsza spodobała mi się najmniej. Trudna tematyka, sporo dramatów i trochę emocji – zwłaszcza tych związanych z rodzicielstwem, ponieważ książka jest szczególnie polecana dla kobiet, a zwłaszcza tych, które straciły dziecko lub bezskutecznie o nie się starają. Nie zaliczam się ani do jednej ani do drugiej grupy, więc przypuszczam, że właśnie z tego powodu momentami miałam wrażenie, że pozycja jest wyjątkowo oderwana od rzeczywistości, a całość wyjątkowo przegadana. No i bohaterowie – podczas słuchania książki odniosłam wrażenie, że bohaterowie tej książki są wyjątkowo mdli oraz jeszcze bardziej naiwni i rozmemłani. Nie zmienia to faktu, że jest to książka, która jest napisana w sposób lekki i dość przyjemny w odbiorze, a mi całą książkę słuchało się dość miło, choć nie zmienia to faktu, że nieco się podczas niej wynudziłam – całość jest bowiem dość przewidywalna, a sam pomysł na fabułę (choć ciekawy i z potencjałem) niewykorzystany…

Powiem ci jedno, życie jest bardzo ulotne. Niby jesteś szczęśliwy, niby masz wszystko, a tu nagle trach i... zmienia się rzeczywistość.

Powiedz mi, jak będzie to książka, którą skończyłam z dość mieszanymi odczuciami – nie do końca wykorzystany pomysł na fabułę, przewidywalne zakończenie, rozmemłani i naiwni bohaterowie, choć w moim odczuciu książka ma zdecydowany potencjał. Ciekawy temat – nie ukrywam, że może być ważny, zwłaszcza dla grupy kobiet, do których jest dedykowana (te, które straciły dziecko lub bezskutecznie o nie się starają), jednak mnie całość zupełnie nie zachwyciła. Nie ukrywam, że może dam jeszcze kiedyś szansę innym książkom autorki, ale ta w moim odczuciu sumarycznie jest dość przeciętna i niepowalająca na kolana. 

Książka bierze udział w wyzwaniu

8 komentarzy:

 1. Nie przepadam za audiobookami, ale wersję papierową chętnie bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że pomysł nie został do końca wykorzystany.

  OdpowiedzUsuń
 3. Poznałam tę historię w wersji tradycyjnej i bardzo mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze się zastanowię, na razie mam co czytać. Audiobooków nie znoszę, poszukam wersji papierowej :-) .

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta książka już od dłuższego czasu czeka u mnie na swoją kolej 😉

  OdpowiedzUsuń
 6. Rozumiem te mieszane uczucia. Czytałam jedną z książek autorki, ale jej nie dokończyłam. Jakoś do mnie nie przemówiła...Ale współczesna i polska literatura obyczajowa nie należy też do moich ulubionych gatunków. A audiobooki bardzo lubię, gdy nie mam siły na tradycyjną lekturą: są niezastąpione.

  OdpowiedzUsuń
 7. Od zawsze miałam chęć, by zapoznać się z książkami autorki, ale jakoś nie wychodziło.

  OdpowiedzUsuń
 8. Okładka cudna. Muszę po nią sięgnąć

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)