czwartek, 13 września 2012

Alchemik

Tytuł: Alchemik
Autor: Paulo Coelho
Wydawnictwo: Drzewo Babel
Ilość stron: 212
Ocena: 3/6


I tylko jedno może unicestwić marzenie - strach przed porażką.Każdy z nas ma jakiś cel w życiu, każdy ma w swoim życiu jakiś skarb lub go szuka. Dla kogoś to może być nim majątek, biżuteria, dom, dla innego może być nim ukochana osoba, rodzina…
W Alchemiku poznajemy historię młodego pasterza imieniem Santiago. Miał on zostać księdzem, ale porzucił naukę dla podróżowania. Chłopak zakochuje się w pewnej dziewczynie z miasta niedaleko pól, gdzie pasie swe owce. Lubi czytać książki, miewa powtarzający się sen o skarbie ukrytym niedaleko piramid. Pewna Cyganka mówi mu, że powinien iść do szukać owego skarbu. Przed wyjściem na poszukiwania spotyka pewnego starca, który zachęca do tej podróży. Twierdzi również, że każdy człowiek ma swoją Własną Legendę, czyli jakąś życiową misję, która powinna być zrealizowana, choćby za cenę największego poświęcenia, poświęcenia wszystkiego… Santiago wyrusza, a w trakcie niej przeżywa wiele przygód i odnajduje swój skarb…

Paulo Coelho jest pisarzem dość popularnym, a szczególnie głośno zrobiło się o nim po tym jak na podstawie jego książki pt.Weronika postanawia umrzeć nakręcono film pod tym samym tytułem (nie czytałam ani nie oglądałam, więc nie oceniam). Ma wielu swoich wielkich fanów, którzy zaczytują się w jego książkach, uważają za największą życiową mądrość… Nie wiem, może jego twórczość rzeczywiście na kogoś tak mocno wpłynęła, ale moim skromnym zdaniem, jest to zlepek powtarzających się, wydumanych i sztucznych mądrości, które na każdym kroku się powtarzają… Są one oczywiste i powszechnie znane, tylko ubrane w ładniejsze słówka i komercyjną sukienkę reklamy. Sama akcja książki - nie za dużo się dzieje. Generalnie niezbyt porywają, choć i tak lepsza od Walkirii...


Cytaty z książki
Kocha się za nic. Nie istnieje żaden powód do miłości.
Jeśli szczęście się do nas uśmiecha, to trzeba z tego korzystać i starać się mu dopomóc, tak jak ono pomaga nam.
Każdy ma prawo marzyć inaczej.
Nikomu nie wolno drżeć przed nieznanym, gdyż każdy jest w stanie zdobyć to, czego pragnie i to, czego mu potrzeba.


14 komentarzy:

 1. Nie nazwałabym siebie fanką autora jednak jego książki do mnie przemawiają. Alchemik był pierwszą, książką pisarza, którą przeczytałam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Byłam bardzo ciekawa, jak ocenisz Coelho. Ja sama miałam czas zaczytywania się w tym autorze. Przeczytałam kilka jego książek po kolei i stwierdziłam, że im dalej w las, tym... nic nowego.
  Na tamtym etapie nawet mi się podobały, ale tak jak mówisz - prawdy życiowe są w nich wydumane i oczywiste - jakkolwiek dobrze "sprzedane".

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi Alchemik takze nie przypadł do gustu. Wydaje mi sie,że w każdej ksiązce wciąż mówi o tym samym.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam tę książkę w gimnazjum i wtedy chyba mi się dosyć podobała. Później jednak zniechęciłam się do twórczości Coelho i nie zamierzam już do niej wracać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Coelho jakoś nie powalił mnie na kolana. jego ostatnia książka jak dla mnie to dno. Przeczytałem kilka stron i dałem sobie spokój.

  OdpowiedzUsuń
 6. W zupełności się z Tobą zgadzam. Po kilku książkach stwierdziłam, że Coelho nie potrafi mnie niczym zaskoczyć i tak skończyła się moja przygoda z Tym autorem.

  OdpowiedzUsuń
 7. @Hordubal, mówi o tym samym w każdej książce, tylko innymi słowami. :) Przeczytałem kilka pozycji i oprócz tego, że jego teksty najeżone są wątkami New Ageowskimi, to do tego jak ktoś jest związany z Kościołem, to może doszukać się wielu herezji ze strony autora. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. dobrych kilka lat temu zaczytywałam się w książkach Coelho, teraz z perspektywy czasu nie potrafię doszukać się w nich niczego nowego, czy wartościowego

  OdpowiedzUsuń
 9. Pierwszy cytat lubię, ale samego autora nie trawię. Jego książki strasznie mnie nudzą i denerwują. Wiem jednak, że ma mnóstwo fanów :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zbyt dużo negatywnych opinii słyszałam o tej książce. Odpuszczę ją chyba sobie...
  pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ta książka to kopalnia cytatów. Tak jak i inne tego autora. To była pierwsza książka Coelho jaką przeczytąłam i wtedy bardzo mi się podobała. Byłam nastolatką potrzebowałam takiego swoistego drogowskazu życiowego. Teraz po tylu latach, gdy mam już ukształtowane spojrzenie na świat, nie wiem czy bym zniosła takie swoiste kazanie 'jak żyć'. Ale młodym, u progu dorosłości polecam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Niestety nie przebrnęłam przez tę książkę. Nie lubię wydumanego stylu Coelho.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie lubię Coelha! Nie cierpię wręcz! Próbowałam przebrnąć przez 'Pielgrzyma' - porażka, więc za inne nawet się nie zabierałam. Może skuszę się na ekranizację 'Weronika postanawia umrzeć', bo wydaje się dosyć psychodeliczna - a co psychodeliczne to ja wariacko wielbię :P, ale na książkę nie mam siły ani ochoty.

  Pozdrowionka!

  OdpowiedzUsuń
 14. ja przeczytałam "Alef" iw miarę mi się spodobało, spróbuję więc zmierzyć się też z "Alchemikiem" ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)