sobota, 22 czerwca 2013

Córka kata

Tytuł: Córka kata
Autor: Oliver Pötzsch
Wydawnictwo: Esprit
Ilość stron: 460
Ocena: 6/6


Ludzie powiadają, że to był diabeł - szepnął. - A wy w to wierzycie? - Cóż, diabeł może pojawiać się pod różnymi postaciami, również jako człowiek.Co powiecie na kryminał osadzony w XVII wieku, zaraz po zakończeniu wojny trzydziestoletniej? W dodatku taki z domieszką magii, tajemniczych ziół oraz katowskich tortur? Taka jest właśnie Córka kata.

Bawarskie miasteczko na przełomie XVI i XVII w.
Kliknij, aby powiększyć
Bawaria, a w niej małe miasteczko. Czasy w których stracenie na śmierć było widowiskiem, a na widok kata przechodzono na drugą stronę ulicę. Czasy, w których fekalia wylewało się bezpośrednio przez okno. I właśnie w tych czasach w owym miasteczku dochodzi do bestialskich zabójstw dzieci. Czy akuszerka, do której często przychodziły dzieci, jest rzeczywiście winna owych mordów? Czy kat - Jakub Kuisl - wykona rozkaz dokonania na niej egzekucji czy pójdzie za intuicją, żeby dojść do tego kto naprawdę stoi za tymi morderstwami? A jaki związek z całą sprawą ma tytułowa córka kata? 

Oliver Pötzsch
Moim zdaniem Córka kata jest książką niezmiernie interesującą. Przede wszystkim zajmujący wątek kryminalny, prowadzony przez autora w sposób pełen intrygi i przeplatany różnymi innymi wątkami, a wszystkie osadzone na jakże ciekawym tle historycznym. Akcja sprawia, że autor się nie nudzi, a jednocześnie może się rozkoszować klimatem XVII wieku, wręcz odczuć, zobaczyć, jak wyglądały dzielcie biedoty, jak wyglądała praca kata... Podobali mi się także bohaterowie i ich ciekawy sposób wykreowania. Wydaje mi się, że oddający czasy epoki. Jednak patrząc na tytuł książki sądziłam, że to właśnie córka Jakuba Kuisla, będzie pierwszoplanową bohaterką, która odegra w tej pozycji główną rolę, szkoda, że jednak tak nie było. Tak więc tytuł wydaje mi się nie do końca trafiony. Jednak moją uwagę zwróciła dość ciekawa okładka oraz geneza książki. A jaka ona była? Oliver Pötzsch czerpał bowiem z rodzinnej historii oraz licznych rodzinnych opowieści, które mówią, że są oni potomkami rodu Kusislów. Dzięki temu oraz wielu materiałom historycznym książka bardzo dobrze oddaje czas epoki. Choć książka do krótkich nie należy czytało się ją dość szybko, a wszystko za dzięki sprawnemu warsztatowi autora, który jak na debiutanta mnie niezmiernie zaskoczył!

Córka kata jest pozycją idealną dla fanów kryminałów, a także powieści historycznych. Łączy ona w sobie obydwa gatunki i zdecydowanie zadowoli czytelnika. Polecam książkę z całego serca. Intrygująca, trzymająca w napięciu książka, ze świetnym tłem historycznym oraz innym niż współczesne spojrzenie na świat. Bardzo mi się podobała!

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości:

6 komentarzy:

 1. Książka doprawdy jest rewelacyjna, czytałam ją dość dawno temu, ale z pewnością jeszcze do niej kiedyś wrócę:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię takie książki :) "Córka kata" przypadła mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubie powieści historyczne, a tę przeczytałabym bardzo chętnie :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta książka to moje klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)