środa, 12 czerwca 2013

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet

Tytuł: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet
Autor: Stieg Larsson
Seria: Millennium
Tom: pierwszy
Wydawnictwo: Czarna Owca
Ilość storn: 640
Ocena: 5.5/6


Kiedy się pracuje przy dochodzeniu w sprawie morderstwa, jest się najbardziej samotnym człowiekiem na świecie. [...] W końcu pozostaje jedna osoba, która myśli o ofierze i próbuje wymierzyć sprawiedliwość...
Trylogia Stiega Larssona to chyba jedne z bardziej znanych szwedzkich kryminałów, a przede wszystkim chyba jest ona najbardziej znana z filmowej adaptacji swojej pierwszej części w reżyserii Davida Finchera, jednak ekranizacja jest znana  pod zupełnie innym tytułem niż książkowy oryginał, a mianowicie - Dziewczyna z tatuażem.

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet jest książką, której bohaterem jest dziennikarz i wydawca gazety Millennium - Mikael Blomkvist. Po procesie o zniesławienie dostaje specjalnie zlecenie od Henrika Vangera - przedstawiciela owego rodu, który skrywa całe mnóstwo tajemnic. A pomocą mu będzie służyć zdolna i nader specyficzna hakerka - Lisbeth Salander. Jakie to zadanie? Z czym będzie miał styczność Mikael i jego asystentka? Czy odkryje wszystkie sekrety, jakie owa rodzina próbuje ukryć? Przede wszystkim, jakie to tajemnice i zagadki? Jacy okażą się członkowie owego rodu? Pomocni, czy wręcz przeciwnie? Czy wykonają polecone im zadanie?  Podołają owemu wyzwaniu?

Daniel Craig oraz Mara Rooney w rolach
Mikaela Blomkvist oraz Lisbeth Salander
Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet są pozycją, którą dostałam od mojego Ukochanego na którąś z rzędu miesięcznicę, a dopiero przed maturami postanowiłam się odstresować przy tej książce. Przyznam szczerze, że zupełnie nie wiedziałam, czego się po niej spodziewać, jednak historia mnie wciągnęła. A co szczególnie? Owe rodzinne tajemnice, które miał odkryć Mikael Blomkvist, ów cały odwieczny ród, w którym aż roi się od milczących świadków przeszłości. Choć jest to opasły tom, akcja toczy się dość sprawnie, a fabuła bardzo ciekawa i wciągająca, a wszystko dzięki sprawnemu pióru autora. Język jest dość prosty i zrozumiały dla czytelnika, a styl pisania kojarzy mi się trochę z twórczością Camilli Läckberg. Trzeba także przyznać, że podczas czytania tej pozycji trzeba mieć trochę cierpliwości, gdyż akcja rozkręca się dopiero w połowie, jednak styl to wynagradza. Jeszcze kilka słów na temat wykreowania bohaterów. Na pierwszy rzut Mikael Blomkvist, postać trochę bez wyrazu i charakteru, jednak ze świetną intuicją i umiejętnością zauważania drobnych, choć istotnych szczegółów, jak na detektywa (amatora!) przystało. W ekranizacji Daniel Craig, doskonale pasował do tej roli, z tą jego pokerową twarzą, nie wyrażającą żadnych uczuć oraz z jego głosem o jednej intonacji. A Lisbeth Salander wzbudziła moją większą sympatię jako bohaterka książki aniżeli filmu, a także wydała się ciekawszą postacią niż Mikael. Podsumowując, jeżeli szukacie interesującego kryminału, z wątkiem rodzinnym oraz całym mnóstwem mrocznych sekretów -  Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet jest książką dla Was. Polecam! Jak książkę, tam samo jak i ekranizację – Dziewczynę z tatuażem – która wypada, trochę gorzej niż oryginał, jednak także warto się zapoznać. Według mnie naprawdę dobra pozycja.

10 komentarzy:

 1. Mam i jestem przed czytaniem.)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na razie mam książkę przeczytaną w formie komiksu. Na normalny , opasły tom poczekam do wakacji:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czekają na mnie trzy opasłe tomy tej trylogii i tak sobie stoją już drugi rok z rzędu. O ile lubię grube książki o tyle przywykłam do krótkich kryminałów i chyba to jest głównym powodem, dla którego nie sięgnęłam jeszcze po te tomiszcza. Ale Twoja recenzja zachęca, może się przełamię :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dawno, dawno temu próbowałam to czytać, ale wymiękłam gdzieś na początku, przez te powoli rozkręcającą się akcję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Posiadam i czekam z lekturą do wakacji ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jedna z najlepszych serii kryminalnych jakie czytałam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. dwie części mam już za sobą i rozglądam się teraz za ostatanią :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Chyba czas się na nią wreszcie skusić ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. O, oglądałam film :) Niezły.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja już jestem po czytaniu i jestem zachwycony :) naprawdę świetna książka :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)