sobota, 30 kwietnia 2016

"Wampir z MO" Andrzej Pilipiuk

Tytuł: Wampir z MO
Autor: Andrzej Pilipiuk
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Ilość stron: 480
Ocena: 2.5/6Sami widzicie, mózg wam zgnił, a gadacie z sensem, to znaczy, że dusza nie istnieje! Zombiaki są z grubsza jak ludzie.


Twórczość Andrzeja Pilipiuka poznałam już kilka lat temu, zapałałam od razu do niego sympatią i tak zostało do dziś. Właśnie dlatego podczas ostatniej wizyty w bibliotece zgarnęłam z półki książkę pt. Wampir z MO.

W książce tej poznajemy kolejne losy bohaterów z książki Wampir z M-3 mieszkających na warszawszkiej Pradze – wampirów Michała, Igora oraz Kasi. Tym razem są to opowiadania, powiązane ze sobą dość luźno, a serwujące sporą dawkę najróżniejszych postaci. Jakie losy im się przytrafią? Jaka ich rola będzie w Milicji Obywatelskiej? Co znajdziemy w poszczególnych opowiadaniach?
Major zdjął czapkę i teraz dopiero student spostrzegł na jego głowie imponujące rogi. - Zawarliście pakt z diabłem, to nie powinniście się niczemu dziwić. Piekło zawsze płaci fałszywym pieniądzem. 
Wampir z MO to kolejna pozycja Wielkiego Grafomana w moim czytelniczym życiu. Zabrałam się za nią bez większych oczekiwań, bo tak generalnie za wampirami nie przepadam. Zawsze stroniłam od Zmierzchu czy Pamiętników wampirów i tym podobnych. Kiedyś dałam szansę Wampirowi z M-3, teraz przyszła kolej na następne losy bohaterów – Wampira z MO. Czytało mi się ją naprawdę szybko, zresztą jak większość książek Pilipika, a wszystko za sprawą bardzo lekkiego pióra autora. Bohaterów w książce było dość sporo, a nie są oni zbyt dopracowani. Pomysły na opowiadania też nie do końca doszlifowane... Klimat PRL-u, MO, także niezbyt dopracowany, a do tego zombie i wampiry, za którymi nie przepadam... Wszystko po podsumowaniu daje średni efekt....

Wampir z MO w moim odczuciu wypadł średnio, wręcz dość marnie. Niedoszlifowana, niedopracowana... Taka czasami dość mdła... Czytało się szybko, ale nie jest to nic więcej niż tylko lekkie, niezobowiązujące i niezbyt ambitne czytadło.

4 komentarze:

 1. "Wampir z M-3" cierpliwie czeka na półce na swoją kolej, ale teraz hm... podchodzę do niego z mniejszym entuzjazmem - tym bardziej, że fanką fantasy nie jestem.

  Pozdrawiam
  Książki - inna rzeczywistość

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię Pilipiuka za cykl o Wędrowyczu. Książki o siostrach Kruszwickich też mi dość podeszły, ale przez "Wampira z M-3" nie przebrnęłam, więc i po tę nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zmartwiła mnie twoja recenzja. "Wampir z M-3" jest jedyną książką książką autora, którą do tej pory przeczytałam, nawet ją dobrze wspominam. Ostatnio zastanawiałam się nad wypożyczeniem drugiej części. Mimo wszystko chyba ją zamówię, ale choć do lektury ochotę mam już trochę mniejszą.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam tę ksiązkę w liceum i wtedy bardzo mi się podobała. Może dlatego że nie znam innych książek Pilipiuka :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)