czwartek, 11 października 2012

Krew elfów

Tytuł: Krew elfów
Autor: Andrzej Sapkowski
Seria: Wiedźmin
Tom: trzeci
Liczba stron: 296
Wydawnictwo: supernowa
Ocena: 4/6


W tym szumie... jest muzyka. Muzyka lutni. I głosy. Księżniczka z Cintry... Dziecko przeznaczenia... Dziecko Starszej Krwi, krwi elfów. Geralt z Rivii, Bały Wilk, i jego przeznaczenie.
O sadze o Wiedźminie słyszał chyba każdy, nawet ktoś, kto nie jest związany ze światem fantasy. Wielki sukces polskiego pisarza,  zekranizowany z Michałem Żebrowskim w roli głównej, a przede wszystkim przetłumaczony na kilkanaście języków. Do tego gra o Wiedźminie. Więc jak tu o nim nie słyszeć?

Krew elfów jest to zasadniczo pierwszy tom sagi o Wiedźminie, zaliczanej już do klasyki gatunku. Ostatnie życzenie i Miecz przeznaczenia są zbiorami opowiadań będącymi wstępem do historii Białego Wilka. Sama saga zaczyna się właśnie od Krwi elfów.

Jaskier wpakował się w kłopoty, po tym jak nieznajomy czarodziej próbuje wydobyć od poety informacje na temat bohaterów jego pieśni, gdy on jednak się przeciwstawia, zostaje sparaliżowany i oddany torturom, natomiast na pomoc przychodzi mu Yennifer… W Kaer Morhen, młoda Ciri,  która jest przeznaczona Geraltowi z Rivii, pobiera od niego nauki i uczy się sztuki władania orężem. Krótko po tym okazuje się, że posiada ona niezwykłe zdolności magiczne, a żeby je rozwinąć i pielęgnować, wiedźmini ściągają na pomoc znajomą czarodziejkę, Triss. Geralt w towarzystwie Ciri i owej czarodziejki dołączają do królewskiego konwoju, a w trakcie drogi zostają napadnięci przez komando elfich i krasnoludzkich partyzantów, ale jednak krótko później okazuje się, że ten cały konwój jest tylko podpuchą. Zaś po krótkim czasie Geralt i Jaskier zdobywają informacje na temat Rience’a, który zaatakował poetę na początku książki. Wkrótce dochodzi do konfrontacji pomiędzy owym czarodziejem a wiedźminem… Jak on się skończy? Kto wygra?

Przyznam szczerze, że Krew elfów nie porwała mnie tak jak wcześniejsze recenzowane przeze mnie tomy, a zwłaszcza Ostatnie życzenie. Opisywane przez Sapkowskiego historie w tym tomie sagi nie były już tak fascynujące jak w poprzednich, choć dalej pisane równie ciekawym językiem, ale owe historie nie zapadają jakoś szczególnie w pamięć. Moim zdaniem najciekawszym wątkiem było szkolenie Ciri, początkowo przez wiedźminów, później przez Triss. Można było zaobserwować ciekawe zmiany w zachowaniu dziewczynki, w jej podejściu do czarodziejki. Uważam, że całą serię warto przeczytać (choć sama nie doszłam jeszcze do końca, ale zamierzam), bo jest to zdecydowanie wartościowy cykl, a autor próbuje nam coś powiedzieć, mimo że fabuła osadzona jest w quasiśredniowiecznym świecie, a sama książka napisana kilkanaście lat temu, to niektóre sytuacje i cytaty są jakże aktualne... Każdy wielbiciel fantastyki na pewno już na sagę o Wiedźminie, ale książkę zdecydowanie polecam. Ba! Cały cykl polecam!!!

Cytaty z książki
Zatańczysz tak, jak ci zagrają. Albo wyjdziesz z sali. Bo podium dla orkiestry jest za wysokie, byś mógł tam wejść i kazać muzykantom grać na inną nutę.
Błędy też się dla mnie liczą. Nie wykreślam ich ani z życia, ani z pamięci. I nigdy nie winię za nie innych.
Zapomnieliśmy, że nie jesteśmy na tym świecie sami, że nie pępkiem tego świata jesteśmy.
Magia, jak żelazny grot z zadziorem, utkwiła w niej. Zraniła głęboko. Bolała. Bolała tym dziwnym rodzajem bólu, który dziwnie kojarzy się z rozkoszą
Magia nie jest na pokaz. (...) Magia to nie jarmarczne sztuczki.

Do sagi należą poszczególne tomy:
1.Ostatnie życzenie
2.Miecz przeznaczenia 
3.Krew elfów 
4.Czas pogardy 
5.Chrzest ognia 
6.Wieża Jaskółki
7.Pani Jeziora

7 komentarzy:

 1. Bardzo lubię cały cykl i w ogóle wszystkie książki Sapkowskiego. A ekranizacja Wiedźmina jest kiepściutka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ekranizacji akurat nie widziałam, więc nie oceniam;)

   Usuń
  2. Lepiej nie oglądaj żeby się nie zniesmaczyć.

   Usuń
 2. Wg mnie jest to twoja jedna z lepszych recenzji:P Oby tak dalej kochanie:*

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam Wiedźmina, to moim zdaniem najlepszy cykl fantasy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam w swojej bibliotece dwa pierwsze tomy, ale nie wiem kiedy przeczytam :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. ekranizacja psuje magię książki..
  ale to już kwestia gustu.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)