poniedziałek, 13 maja 2013

Pamiętnik z powstania warszawskiego

Tytuł: Pamiętnik z powstania warszawskiego
Autor: Miron Białoszewski
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Ilość stron: 244
Ocena: 6/6


Swoją drogą, musieliśmy wtedy wyglądać dziwnie. I cywile. I powstańcy. Nie byli znowu wcale do siebie tacy niepodobni. Wszyscy ludzie, co wyłazili wtedy z Warszawy, byli do siebie podobni i zupełnie niepodobni do innych.

Nie wiem jak Wy, ale ja czasem zastanawiałam się jak wyglądałoby moje życie, gdybym urodziła się w innych czasach, np. właśnie w czasach II Wojny Światowej, Powstania Warszawskiego, czyli mojego ulubionego historycznie okresu. Jest to okres dla mnie ulubiony, bo chyba najbliższy i znany chociażby z opowieści dziadków… Przeniesienie do tamtych czasów zapewnia nam także Pamiętnik z Powstania Warszawskiego.

Miron Białoszewski w swoim Pamiętniku z Powstania Warszawskiego opisuje wydarzenia z tamtego czasu dopiero po latach. Książka bowiem powstała w 1967 roku. Przedstawia ona życie mieszkańców Warszawy podczas Powstania. Choć pomiędzy owymi wydarzeniami a napisaniem książki minęło ponad 20 lat, autor opisuje je w sposób bardzo żywy, dominują krótkie zdania i ich równoważniki, co daje wrażenie jakbyśmy byli w samym środku powstania. Autor w swojej książce opisał wydarzenia, które wyjątkowo mocno zapisały się w jego pamięci i w jego życie, jednocześnie nie rozstrzygając konfliktu, który panował wokół tego, czy Powstanie Warszawskie było dobrym posunięciem Polaków w tamtym czasie. Opisuje po prostu swoje wspomnienia, w których śmierć i ogień były codziennością...
Śmierć była zasadą. Największą możliwością. Prawie jedyną! Prawie jak sto procent.
Pamiętnik z Powstania Warszawskiego stanowczo jest pozycją wartościową i godną przeczytania. Kiedy w gimnazjum przerabialiśmy fragmenty tej pozycji obiecałam sobie, że kiedyś przeczytam ją w całości. I właśnie przyszedł ten czas. Podczas czytania momentami kojarzyła  mi się z czytaną kiedyś Kobietą w Berlinie, co nie zmienia faktu, że jest to pozycja dynamiczna i oddająca atmosferę tamtego czasu. Każdy, kto interesuje się historią powinien ją przeczytać. Ba! Każdy, kto uważa się za Polaka powinien ją przeczytać! Lektura takiej pozycji zapewni o wiele ciekawszych przeżyć i dostarczy zupełnie innej wiedz, aniżeli jedna z wielu lekcji historii, na której rzucane są suche daty… Polecam ją z całego serca każdemu! Nie daje o sobie zapomnieć! Koniecznie trzeba przeczytać. Marzy mi się jeszcze odwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego... Więc trzeba się wybrać do Warszawy:D

Z tą piosenką również polecam się zapoznać.

6 komentarzy:

 1. "Pamiętnik" to wyjątkowa pozycja.
  Dodam tylko, że ten wyjątkowy "lekki", jakby "mówiony" język, który sprawia, że książkę swietnie się czyta, zawdzięczamy temu, że "Pamietnik" był... nagrany. Było to nagranie opowiadania o Powstaniu, potem spisane.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam tylko fragmenty tego pamiętnika, trzeba będzie poszukać całości, bo Twoja recenzja jest bardzo zachęcająca :)
  O okresie wojennym lubię czytać, ale mieszkać w tamtych czasach bym nie chciała. Głód, strach o życie, utrata majątku i domu, śmierć bliskich osób... Prawie wszyscy narzekają, że teraz jest w Polsce ciężko, ale przecież wtedy było bez porównania gorzej.

  OdpowiedzUsuń
 3. To na pewno wyjątkowa i poruszająca pozycja. Chętnie bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Miałam ostatnio fragment na polskim i bardzo mi się podobał, chociaż nie wiem, czy to akurat odpowiednie słowo... Poruszył mnie- bardziej pasuje. Bardzo chciałabym przeczytać całość. A Muzeum Powstania Warszawskiego jest naprawdę niezwykłym miejscem, najlepsze muzeum, w jakim byłam :) Bardzo chciałabym tam jeszcze wrócić

  OdpowiedzUsuń
 5. Na razie raczej nie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam książki o tej tematyce! Biegnę do księgarni ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)