środa, 6 lutego 2013

Folwark zwierzęcy

Tytuł: Folwark zwierzęcy
Autor: George Orwell
Wydawnictwo: Muza
Ilość stron: 135
Ocena: 6/6


Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim.George Orwell jest znanym wybitnym dziennikarzem i pisarzem, a do jego najbardziej głośnych i znanych książek należy właśnie jak i Folwark zwierzęcy, tak i 1984, a obydwie są wpisane na 100 książek BBC, które należy przeczytaćprzed śmiercią. Na Folwark zwierzęcy miałam ochotę już dość dawno, dlatego gdy byłam ostatnio w bibliotece postanowiłam ją w końcu wypożyczyć.

Folwark zwierzęcy jest powieścią alegoryczną, która jest przedstawieniem komunizmu i jednocześnie głośnym ostrzeżeniem przed każdym totalitaryzmem. Bohaterami są zwierzęta zamieszkałe na Folwarku Dworskim, którym zarządza pewien mężczyzna - Pan Jones. Któregoś dnia zwierzęta stwierdzają, że nie chcą być przewodzone przez człowieka, po naradzie wszczynają bunt i przeganiają właściciela zmieniając nazwę gospodarstwa na tytułowy Folwark zwierzęcy. Od tego momentu w tej zwierzęcej społeczności każdy jest równy, a ich życie jest podporządkowane jest zasadom wypisanym na ścianie, żeby przypadkiem nikomu nie zdarzyło się ich zapomnieć. Przywódcami wszystkich zwierząt zostają świnie, teraz zapowiada się tylko już idylla bez ludzkiego przywódcy – Pana Jonesa. Jednak po czasie niewiele zostaje z tej utopii…
Czy jednak całe to upodlenie wynika z porządku natury? Może nasz kraj jest zbyt ubogi, by jego mieszkańcy mogli żyć godziwie? Nie, towarzysze, po tysiąckroć nie!
Folwark zwierzęcy jest pozycją króciutką, ale jednak nader wartościową. Jest antyutopią komunistycznego świata, w którym zapewne wielu żyło.  Jest to pozycja, którą należy przeczytać, bo choć napisana już 60 lat temu, dziś nadal jest aktualna. Symbole zawarte w niej są nader widoczne i łatwo zauważalne. Autor, mawiał, że Folwark Zwierzęcy miał być satyrą rewolucji rosyjskiej, a jednocześnie nader obrazowo przedstawił schemat państwa totalitarnego, jego założenia… Nie czytałam 1984 ani żadnej innej książki autora, więc nie mam żadnego rozeznania w twórczości, ale książkę naprawdę można uznać za arcydzieło i polecam ją z całego serca. Ba! Uważam ją wręcz za lekturę obowiązkową! Każdy powinien przeczytać!!!

12 komentarzy:

 1. Ten klasyk jeszcze wciąż przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa, z chęcią bym po nią sięgnęła:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pozycja obowiązkowa - szykuję się, szykuję na nią. Z tego co piszesz o "Folwarku..." wnioskuję, iż tematyka podobna do przeczytanego przeze mnie ostatnio "Roku 1984".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. też tak doszłam jak czytałam Twoją recenzję " ROku 1984)

   Usuń
 4. Miałam okazję czytać. I oglądać. Bardzo... ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mi do gustu bardziej przypadł "Rok 1984", ale "Folwark zwierzęcy" to również pozycja obowiązkowa. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. 'Folwark Zwierzęcy'? Bardzo ambitna literatura, jedna z tych pozycji które naprawdę mogą otworzyć oczy. Polecam dalej tonąć w morzu klasyków antyutopii i przeczytać właśnie 'Rok 1984' czy mój ulubiony 'Nowy Wspaniały Świat' Hudsona ;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Oj zgadzam się - lektura obowiązkowa! Tym bardziej obowiązkowo powinno się przeczytać "Rok 1984", naprawdę daje do zrozumienia.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)