poniedziałek, 25 lutego 2013

Wybrani (przedpremierowo)

Tytuł: Wybrani
Autor: C.J. Daugherty
Seria: Night school (Nocna szkoła)
Tom: pierwszy
Wydawnictwo: Otwarte
Ilość stron:  440
Premiera: 6.03.2013
Ocena: 5/6

Czas tu inaczej płynie. Nie mogę uwierzyć, że jestem tu raptem  od dwóch dni. Przede mną dopiero trzecia noc, a czuję się jakbym spędziła tu całe tygodnie.

W ramach ze zbliżająca się premierą Wybranych dostałam od Wydawnictwa Otwartego propozycję przeczytania i zrecenzowania tej pozycji, będącej pierwszą częścią trylogii. Jej opis mnie zaintrygował i stwierdziłam, że to może być ciekawe. I kiedy tylko otworzyłam kopertę z moim egzemplarzem od razu zaczęłam ją czytać i przepadłam w niej kompletnie.

Już na początku Wybranych poznajemy dziewczynę imieniem Allie. Jej ukochany brat i jednocześnie najlepszy przyjaciel zaginął i w tym momencie jej świat runął w gruzach. Ona sama od tego czasu została już po raz kolejny aresztowana i w tym momencie podejmują desperacką próbę sprowadzenia dziewczyny na właściwą drogę wysyłając ją do elitarnej szkoły z internatem. Allie nawet nie wie, gdzie to jest i jaki to ma cel, a po przyjeździe do szkoły okazuje się, że Akademia Cimmeria jest miejscem wyjątkowym, choć bardzie dziwnym. Uczniowie chodzą w mundurkach, obowiązują w niej mnóstwo dziwnych zasad. Od kiedy Allie jest w tej szkole dzieją się tam dziwne rzeczy. Czy to, że interesuje się nią przystojny Sylvain jest podejrzane czy normalne? Dziewczyna czuje się w tym miejscu nikim, czuje, że nie pasuje do tego idealnego świata pełnego zasad. Nie ma dzianych rodziców ani żaden z członków jej rodziny nie uczył się w Akademii. Podczas szkolnego balu zostaje znalezione ciało jednej z uczennic, ciało z poderżniętym gardłem. Czy ma to jakiś związek z obecnością Allie w tej szkole? Czy rzeczywiście wszyscy kłamią? Komu można ufać, a komu nie? A czym jest tajemnicza Nocna Szkoła? Jakie tajemnice skrywa rodzina dziewczyny? Kim ona tak naprawdę jest?

Osobiście uważam, że Wybrani są pozycją naprawdę ciekawą. Klimat książki przypominał mi trochę atmosferę Harrego Pottera, może nie całą serię, ale sama Akademia Cimmeria bardzo przypominała Hogwart. Szkoła inna niż wszystkie, pełna zasad i mundurków, otoczona lasem, do którego uczniowie nie powinni wchodzić. Jakież to podobne. Mimo tego podobieństwa, uważam, że Wybrani są naprawdę ciekawym pomysłem na książkę, pozycja, którą chce się czytać i czytać. Zasadniczo jest to pozycja dla młodzieży, bardziej skierowana dla starszych z tej grupy. Jeżyk jest dość zwyczajny i prosty, ale sposób pisania nie pozwala się od niej oderwać. Może nie jest to literatura super ambitna, ale pozycja z którą można spędzić czas nader miło i przyjemnie. Książka pokazuje także, że nie można ufać każdemu… Osobiście polecam i zachęcam do przeczytania! Mi się podobała!

Za możliwość przeczytania dziękuję:

8 komentarzy:

 1. Po twoim opisie myślę, że mogłaby mi się spodobać... ktoś orientuje się ile kosztuje?

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że tak bije podobieństwo do Harrego. Spodziewałam się trochę więcej inności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak naprawdę zaóważyłam to dopiero po przeczytaniu twojego komętaeza

   Usuń
 3. Ja raczej jestem zbyt dorosły do tej książki :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo chętnie sięgnęłabym po tę książkę :) Jak najbardziej w moich klimatach :)

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja nadal nie mam większej ochoty na tą pozycję;p

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakoś nie mogę się do niej przekonać...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)