wtorek, 12 lutego 2013

Czarny kot


Tytuł: Czarny kot
Autor: Edgar Allan Poe
Wydawnictwo: Aleksandria
Czyta: Grzegorz Przybył
Czas trwania: 53 min.
Ocena: 6/6
Ktoby i teraz jeszcze był zdolny poczytywać mnie za obłąkańca, zaniecha tego, skoro opiszę, jak przemyślnie się zakrzątnąłem około ukrycia zwłok.

Edgar Allan Poe jest amerykańskim pisarzem z pierwszej połowy XIX wieku, kojarzony zarówno z powieścią gotycką i czarnym romantyzmem, ale także z satyrą. Teraz portal Audeo postanowił udostępnić darmową wersję audiobooka pt. Czarny kot autorstwa właśnie tego autora, więc i ja powinnam się zapoznać z jego twórczością.

Audiobook składa się z trzech opowiadań, a pierwszym z nich jest Czarny kot. Jego narratorem jest anonimowy mężczyzna, który od dziecka kochał zwierzęta, w wraz z żoną mają ich w domu dość sporą gromadkę, a tym tytułowego czarnego kota. Wszystko jest dobrze, do momentu, w którym on popada w alkoholizm i staje się agresywny dla swoich zwierząt, w tym wydłubując kotu oku. Zwierzę ucieka przed swoim panem, ten jednak któregoś dnia on wiesza na drzewie swojego ulubieńca i od tego momentu zaczynają dziać się dziwne rzeczy… Drugim opowiadaniem jest Beczka Amontillado, w którym pewnej nocy Montresor, postanowił zemścić się na Fortunacie - zaprzyjaźnionym szlachcicu. Nasz główny bohater jest zdenerwowany z powodu obrazy ze strony swojego przyjaciela i  planuje zabić przyjaciela podczas karnawału, gdy ten jest pijany, a w dodatku ma zawroty głowy i nosi błazeński kostium. Kolejnym i ostatnim jest Zdradzieckie serce (inny tytuł: Serce oskarżycielem), a którym po raz kolejny mamy anonimowego narratora, którego dręczy człowiek, z którym mieszka, a to za sprawą niewyraźnego, sępiego, niebieskiego oka. Dręczy go do tego stopnia, że postanawia go zabić…

Kiedy dostałam maila od ekipy Audeo z informacją o możliwości ściągnięcia tego darmowego audiobooka, nie wahałam się ani chwili, żeby się z nim zapoznać. Nie jest długi, trwa niecałą godzinę. Otóż moim zdaniem opowiadania są literaturą grozy na najwyższym poziomie, godnym zapoznania się z nim. Choć krótkie, napisane ciekawym językiem, zapierające dech w piersiach historie, które przyprawiają o dreszczyk. Prawdziwa klasyka! Dobra pozycja, którą polecam z całego serca i obiecuję sobie zapoznać się z resztą twórczości autora.

8 komentarzy:

 1. Obecnie również zapoznaje się z opowiadaniami tego autora i chociaż są specyficzne, to mają w sobie coś co przyciąga.Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam na dysku tego audiobooka i ciągle odkładam wysłuchania go. Może dzisiaj się za to zabiorę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie ściągnęłam na komórkę, nie mogę doczekać się aż zacznę słuchać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Edgar jest genialny. Jednak wolę go w wersji tradycyjnej. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z chęcią bym przesłuchała:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Poe mnie niestety nie przekonuje. =/

  OdpowiedzUsuń
 7. Chyba się skuszę na te opowiadania. Bardzo ciekawy blog. Jestem po raz pierwszy i bardzo mi się spodobał. tiny-journalist

  OdpowiedzUsuń
 8. Tak,Poe jest jednym z moich ulubionych pisarzy,super opowiadania,fajne,tajemnicze klimaty,świetne pióro.Nie każdy może wie,że,np taki S.King w swojej twórczości czerpał wielkimi garściami od Poe.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)