wtorek, 1 stycznia 2013

Eragon

Tytuł: Eragon
Autor: Christopher Paolini
Seria: Dziedzictwo
Tom: pierwszy
Wydawnictwo: Mag
Ilość stron: 496
Ocena: 5/6


Samo działanie jest wartością. Twoja wartość znika, gdy rezygnujesz z chęci do zmian i doświadczania życia. Masz jednak wybór, dokonaj go i poświęć mu się. Czyny te dadzą ci nową nadzieję i poczucie celu.
Eragon jest dość znaną książką wydaną w 2003 roku, a w Polsce w 2005, zaś w 2006 roku doczekała się ekranizacji. A ja zabrałam się za nią dopiero teraz. No cóż, zawsze jest pora na nadrobienie zaległości.

Eragon to jednocześnie tytuł książki i imię jej głównego bohatera. Jest to piętnastoletni chłopak wychowany przez swojego wuja Garrowa. Któregoś dnia podczas wyprawy do lasu znajduje dziwny, dość spory, szafirowy kamień. Nie zdążył go sprzedać, bo okazało się, że ów tajemniczy kamień jest jajem, z którego krótko później wykluł się najprawdziwszy smok, któremu chłopak nadaje imię Saphira. Jednak okazało się, że próbował smoczycę próbował wykraść zły Urgals, który brutalnie morduje wuja Eragona, lecz i chłopakowi i smokowi daje się uciec, jednak młodzieniec poprzysięga zemstę mordercy najbliższej mu osoby i wyrusza na wyprawę by uratować świat i stać się ostatnim legendarnym Jeźdźcem Smoków, a po drodze czeka go mnóstwo przygód i poznał wielu nowych ludzi, jednocześnie zaprzyjaźniając się bardzo ze swoją smoczycą.

Ewenementem Eragona jest to, że autor napisał ją pisać mając 15 lat i wielkie brawa dla niego za wykreowanie całej krainy krainie Alagaësii, stworzenie tego całego świata. Naprawdę jestem dla niego pełna podziwu. Widać momentami prostotę języka, jakim napisana jest ta książka, ale ogólnie pozycja mi się podobała i z pewnością sięgnę po następne części serii, choć myślę, że osobom trochę młodszym ode mnie książka może spodobać się jeszcze bardziej. Prawie 500 stron naprawdę ciekawej przygody ze smokami, jak dla mnie warto przeczytać. Teraz już tylko czas na ekranizację i nadrobienie zaległości w tej dziedzinie.

Książki, które należą do cyklu
1.Eragon
2.Najstarszy
3.Brisingr
4.Dziedzictwo t. 1
5.Dziedzictwo t. 2

Wyzwanie: PRZECZYTAM TYLE, ILE MAM WZROSTU! - 3 cm

5 komentarzy:

 1. Książkę czytałam wieki temu i nawet mam swój egzemplarz :) Ale słyszałam, że ta informacja z wiekiem autora jest trochę naciągana, bo wtedy dopiero zaczął, a rozwinął ją już później :)) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. To już klasyka. Bardzo lubię całą serię i nie ważne, czy napisał to nastolatek, czy też ktoś dorosły:-) Książka wciąga!

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam i z perspektywy czasu nie oceniam jej tak dobrze, jak z początku :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tern cykl należy do moich ulubionych, wciąż mam przed sobą dwa ostatnie tomy i mam nadzieję, że w tym roku uda mi się je przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)