środa, 19 grudnia 2012

Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści

Tytuł: Zgroza w Dunwich
i inne przerażające opowieści
Autor: Howard Phillips Lovecraft
Wydawnictwo: Vesper
Ilość stron: 792
Ocena: 6/6

Ci Wielcy przedwieczni nie do końca są zbudowani z krwi i kości. Owszem mają cielesną powłokę – czyż nie dowiodła tego podobizna Cthulhu wśród gwiazd?- lecz nie jest ona materialna.


Lovecrafta nigdy czytałam ani nigdy nie byłam fanką horrorów, jednak mój Książę z bajki postanowił zatroszczyć się o zapełnienie moich półek książkami i właśnie do nich należała ta pozycja, którą dostałam w 6 miesięcznicę naszego związku (tak, wiem dziwny zwyczaj, ale bardzo fajny:D).


Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści jest zbiorem 15 opowiadań autorstwa Lovcrafta, wydanym w bieżącym roku. Wcześniej były one publikowane oddzielnie i to w wielu różnych językach, a teraz został wydany ten zbiór jako wybór najlepszych i najbardziej przerażających opowiadań. Nie wiem czy jest w ogóle sens opisywać o czym jest każde kolejne opowiadanie, to można przeczytać na Wikipedii, jak nie polskiej, to angielskiej, a poza tym, nie chcę bawić się tu z zbytnie streszczenia, żeby dodatkowo zachęcić Was do przeczytania;) W każdym bądź razie czytając te opowiadania, wejdziecie w magiczny, mroczny świat mitów Cthulhu, Przedwiecznych, wspaniałych starożytnych miast i wielu, pilnie strzeżonych tajemnic, zwłaszcza tych rodzinnych… Pierwszoosobowa narracja każdego z opowiadań pozwoli Wam bardziej wejść w ten świat i lepiej sobie go wyobrazić, a przede wszystkim poczuć strach i sprawić, żeby na Waszym ciele pojawiła się gęsia skórka.

Są książki, przez które można przelecieć bez mrugnięcia okiem i przeczytać je w godzinę lub dwie, a ich zawartość spływa po czytelniku jak po kaczce, nie zapadając w pamięci. Są także książki, którymi należy się delektować i właśnie do tej drugiej grupy należy Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści. Opowiadania zawarte w tym zbiorze cieszą oczy wspaniałym wyrafinowanym językiem i przykuwają wzrok klimatyczną okładką, a umysł cieszą świetnie wykreowanym i nader mrocznym i przerażającym światem, od którego, aż nie chce się oderwać. Wielkie brawa dla autora, który stworzył, tak wspaniały świat i jeszcze wspanialsze opowiadania, do których na pewno będę wracać, może nie do całości, ale do wybranych z pewnością i wielką chęcią. Naprawdę jestem pełna podziwu dla Lovecrafta, który za życia niewiele publikował, do tego miał koszmary i żył tylko 47 lat. Autor musiał mieć naprawdę świetną wyobraźnie, żeby stworzyć tak wspaniałe opowiadania, które do dziś są niewyczerpaną studnią inspiracji dla filmowców i nie tylko. Książkę czytałam długo, przyznaję, ale poza objętością prawie 800 stron, każdym opowiadaniem, stroną, nawet wyrazem tej książki należy się delektować. Prawdziwa uczta dla czytelników i mocno zapadająca w głowę lektura! Z całym sercem polecam! A Księciowi dziękuję za wspaniałą książkę:*

Lista opowiadań zawartych w zbiorze
Dagon (1917)
Ustalenia w sprawie zmarłego Arthura Jermyna i jego rodu (1920)
Wyrzutek (1921)
Muzyka Ericha Zanna (1921)
Szczury w murach (1923)
Święto (1923)
Zew Cthulhu (1926)
Przypadek Charlesa Dextera Warda (1927)
Kolor z innego wszechświata (1927)
Zgroza w Dunwich (1928)
Szepczący w ciemności (1930)
W górach szaleństwa (1931)
Widmo nad Innsmouth (1931)
Cień spoza czasu (1935)
Nawiedziciel mroku (1935)
Posło­wie: W przeddzień potwornego zmartwychwstania

5 komentarzy:

 1. Słodko kochanie, że się spodobało:D Jeśli o mnie chodzi nie jestem fanem czytania i dzięki mojej dziewczynie, która jest autorką tego bloga zacząłem nieco się przekonywać do czytania. zacząłem od thrillera, potem był horror i w końcu pewnego dnia zobaczyłem w matrasie ową książkę i wtedy mnie olśniło, że ja skądś znam owego autora. Przede wszystkich z filmów opartych na jego opowiadaniach oraz okładki "Live After Death" IRON MAIDEN i od dawna marzyło mi się przeczytania jego opowiadań. Nie przeraziła mnie cena ani też grubość tej książki. Tak są różne książki, te które przeczytałem do tej pory były takie młodzieżowe, takie proste i niczym nie odbiegającym od rzeczywistości. Choć były to horrory to nie przeraziły. Opowiadania Lovecrafta to jest najlepsze co przeczytałem do tej pory i raczej wątpie żeby coś to przebiło. Ta książka jest ponadczasowa, co z resztą można zauważyć po datach stworzenia owych opowiadań. Język, to w jaki sposób jest konstruowana akcja, fabuła, to jaki klimat panuje przez całą książkę, rozwiązywanie pewnych tajemnic, to w jaki sposób jest wszystko opisywane budzi podziw od samego początku. Pomysłowość na historie gdzie jest groza i dark fantasy, gdzie zostaje pokazany świat daleki od naszego. Świat magiczny, budzący grozę. Choć są to różne opowiadania to jednak łączy ich podobny styl i takie elementy jak przedwieczni czy też księga "Necronomicion". Podoba mi się w tej książce klimat, który jest tak ciężko uzyskać w filmach, a także we współczesnych książkach. Głowni bohaterowie są inteligentni, oczytani, pełni tajemnic, a to własnych a to rodzinnych. Są to bohaterowie, którzy zapadają w pamięci. Przede wszystkim zachowują się naturalnie i nie dziwię się że ciekawość wygrywa u nich bo na ich miejscu zapewne bym postąpił podobnie. Opowiadania wciągają i to dosłownie, czytelnik przenosi się do innego, ciekawszego świata. Jak dla mnie jest to dzieło, które każdy powinien przeczytać. Dla mnie jest to póki co najlepsza książka.

  OdpowiedzUsuń
 2. O, horror - coś nowego :) ciekawe

  OdpowiedzUsuń
 3. Ej super wygląda. Lubię czasem takie klimaty poczytać.
  Super masz facet, który tak Cię obdarowuje ksiązkami :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lovecratfa uwielbiam sobie dawkować,czytać bez pośpiechu i wracać do interesujących opowiadań

  OdpowiedzUsuń
 5. I am the administrator of the H.P. Lovecraft page for Facebook, I had to translate to read your review but i enjoyed reading it. Thank you for sharing your review :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)