wtorek, 4 grudnia 2012

Chrzest ognia

Tytuł: Chrzest ognia
Autor: Andrzej Sapkowski
Seria: Wiedźmin
Tom: piąty
Wydawnictwo: supernowa
Ilość stron: 333
Ocena: 4/6

Taki, powiedziałbym, chrzest ognia. Przejdziesz przez ogień, który pali, ale i oczyszcza. Sam, samotnie. Bo gdyby ktoś cię w tym wsparł, pomógł, wziął na siebie choćby cząstkę tego chrztu ognia, tego bólu, tej pokuty, zubożyłby cię tym samym.
Przyznam szczerze, że mój zapał do czytania Wiedźmina ostatnio znacznie osłabł i słabnie z każdym tomem, ale jak obiecałam sobie, że skończę, to skończę. Więc dalej brnę w tę serię;)

Chrzest ognia jest trzecim zasadniczym tomem sagi o Wiedźminie, który w tej części po wyleczeniu się w lesie Brokilon i wraz z bardem Jaskrem wyrusza na poszukiwanie Ciri, która zaginęła w tajemniczych okolicznościach podczas walki czarodziejów na wyspie Thaned. Jak później okazało się dziewczyna teleportowała się i wylądowała wiele mil dalej niż powinna. W jej poszukiwaniu Geraltowi i Jaskrowi towarzyszy łucznika Milva, która postanawia im pomóc, a między nimi tworzy się wyjątkowa więź. W tym samym czasie czarodziejki postanowiły utworzyć stowarzyszenie, które ma na celu ochronienie świata magii, a Yennefer zrozumiała, że wcale nie pomogła dziewczynce, choć takie było jej zadanie. A wręcz przeciwnie - sprawiła jej tylko większe kłopoty. W ich świecie w tym czasie wciąż toczy się wojna, a okazuje się, że Nilfdaardczycy są coraz śmielsi...

O tak! Chrzest ognia przeczytałam naprawdę szybko, ale pozycja mnie nie porwała. Sama nie wiem czemu. Cała saga zbiera wiele pozytywnych opinii, a wielu nie chce słyszeć o nim ani jednego słowa. Moim zdaniem pomysł na serię jest dość ciekawy , choć mnie nie powala na kolana. Fenomenem jest także to, że cała seria jest przetłumaczona na kilka języków i za granicą tez podbija serca czytelników, Chrzest ognia jest przetłumaczony na trzy języki: rosyjski, czeski i hiszpański. Saga ma coś w sobie, coś bliżej nie określonego. Choć czytałam lepsze książki z tego gatunku, nie ukrywam. Była to dobra pozycja na zabicie czasu i odstresowanie się przed egzaminem z prawa jazdy.

Do sagi należą poszczególne tomy:
1.Ostatnie życzenie
5.Chrzest ognia 
6.Wieża Jaskółki
7.Pani Jeziora

2 komentarze:

  1. Mam w planie zapoznanie się z Wiedźminem, jak tylko uda mi się wypożyczyć pierwszy tom ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Też od dawna zabieram się za zasadniczą część sagi o Wiedźminie. Czytałam dwa pierwsze tomy opowiadań i bardzo mi się podobały. Mam nadzieję, że kolejne tomy będą na tym samym poziomie.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)